Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Deset důvodů, proč vlastnit zlato

Zlato je jedním z nejstarších aktiv. Od jeho používání jako platidla ve starověku až po jeho dnešní investiční využití a užitečnost, zlato vždy sloužilo jako uchovatel hodnoty. Dvacáté první století je poznamenáno věkem nadměrného tištění peněz, což zpochybňuje plnou důvěryhodnost fiat měn a státních dluhopisů, které kdysi investorům a střadatelům nabízely větší jistotu a hodnotu.

Zlato může být dobrou náhradou dluhopisů a hotovosti v době, kdy jsou úrokové sazby nízké. Ilustrační foto: iStock

Vzhledem k jedinečné schopnosti zlata zajišťovat se proti těmto rizikům, nabízet diverzifikační výhody oproti jiným třídám aktiv a přinášet vynikající výnosy, by investoři měli žlutý kov důrazně zvážit jako součást každé investiční alokace, uvedla nedávno na svém webu investiční společnost Sprott a nabídla čtenářům k tématu také elektronickou brožuru.

Pojďme se ale podrobně podívat na každý z deseti důvodů, proč dnes vlastnit zlato. V průběhu historie bylo zlato vždy bezkonkurenčním dlouhodobým uchovatelem hodnoty. Například v římských dobách stačila jedna unce zlata na nákup jedné tógy a doplňků. Dnes si za jednu unci zlata můžete pořídit oblek šitý na míru nebo svatební šaty.

Prvním důvodem je, že zlato drží krok s inflací a jeho kupní síla se zvyšuje, zatímco americký dolar ztrácí hodnotu a kupní sílu. „Kdo nevlastní zlato, nezná ani historii, ani ekonomii,“ říká v tomto kontextu známý americký miliardářský investor a manažer hedgeových fondů Ray Dalio.

PSALI JSME: Ray Dalio nevěří, že by bitcoin mohl nahradit zlato

Důvod druhý. Výmluvným srovnáním hodnoty zlata a amerického dolaru v čase je například to, že v roce 1930 bylo za jednu setinu unce zlata (0,311 gramu) možné koupit 2,3 bochníku chleba, zatímco za jeden tehdejší dolar to bylo 11 bochníků. Dnes, v roce 2021, si za stejné množství žlutého kovu zlata lze koupit 8,3 bochníku chleba, zatímco za dolar si lze koupit pouze půl bochníku chleba.

Třetí důvod. Zlato může být dobrou náhradou dluhopisů a hotovosti v době, kdy jsou úrokové sazby nízké. V obdobích, jako je to dnešní, kdy jsou úrokové sazby nízké, se zlato historicky dobře zhodnocovalo, zatímco dluhopisy nebo hotovost přinášely jen malý výnos nebo žádný výnos. V současné době ceny zboží a služeb každodenní spotřeby v americké ekonomice rostou rychleji, než se mohou úročit státní dluhopisy a spořicí účty, takže tradiční střadatelé disponují menší kupní silou.

Čtvrtý důvod. Zlato je fyzické aktivum, které nelze zničit, vymazat ani znehodnotit. Zlato sloužilo po tisíciletí jako rozhodující uchovatel hodnoty a prostředek směny díky své pevné nabídce, širokému rozšíření a kvalitě bezpečného přístavu. Fiat měny, jako je americký dolar, jsou sice široce používány a nabízejí cenovou stabilitu, ale mohou být tištěny podle vůle vlád. Zvyšující se nabídka peněz znamená, že v dlouhodobém horizontu mohou fiat měny ztrácet kupní sílu v porovnání s inflací.

PSALI JSME: Zlato a měnová politika „říše podvodu“

Důvod pátý. Poptávka po zlatě by měla růst spolu s rostoucí střední třídou v Asii. V mnoha východních zemích, jako jsou Čína a Indie, je zlato velmi žádaným aktivem a často má sentimentální hodnotu. Například v Indii je zlato, obvykle ve formě šperků, nedílnou součástí svatebního věna.

Čínští investoři zase mají tendenci dávat přednost reálným aktivům, jako je zlato a nemovitosti, před finančními aktivy, jako jsou akcie a dluhopisy, které často upřednostňují západní investoři. Poptávka po zlatě by měla růst, protože demografické trendy ukazují na růst střední třídy a kumulaci bohatství ve východních zemích, zatímco západní ekonomiky stárnou.

Šestý důvod. Zlato v posledních dvaceti letech překonává hlavní třídy aktiv, což historicky zvyšuje výnosy a zvyšuje diverzifikaci.

Sedmý důvod. Zlato může být silným diverzifikátorem investičního portfolia. Mnoho hlavních tříd aktiv je vysoce korelovaných, což znamená, že mají tendenci pohybovat se ve stejnou dobu stejným směrem. Je to proto, že mnoho aktiv, např. akcie, nemovitosti nebo komodity, má tendenci růst a klesat s výkonností ekonomiky a náladou investorů. Cena zlata se řídí jinými faktory než mnoho hlavních aktiv, což vede k nízké korelaci. Jinými slovy, výkonnost zlata se pohybuje nezávisle a může pomoci jako diverzifikátor výnosů v rámci širšího portfolia s více aktivy.

PSALI JSME: Proč nikdy není špatný čas investovat do drahých kovů

Důvod osmý. Zlato je bezpečným přístavem v době hospodářské a politické nestability. Investoři vyhledávají zlato pro jeho kvalitu bezpečného přístavu v obdobích hospodářské a politické nestability. V době vrcholící pandemické krize covid-19 zlato překonalo výkonnost akcií i dluhopisů. Podle Světové rady pro zlato se výkonnost zlata v obdobích krize zvýšila a stala se „hlavním důvodem, proč centrální banky drží zlato“.

Devátý důvod. Zlato je ve srovnání s akciemi podhodnocené. Ve světě vysokého ocenění akcií a nízkých výnosů dluhopisů je zlato možná jednou z mála podhodnocených tříd aktiv. Poměr ceny zlata k cenám amerických akcií, jenž v současné době činí pouhých 41 procent, se blíží rekordním minimům.

Důvod desátý. Zlato se zhodnocuje souběžně s explodujícími státními dluhy. Zlato historicky posilovalo s tím, jak rostla úroveň amerického federálního dluhu. Ten je nyní o 28 procent vyšší, než velikost celé americké ekonomiky (měřeno hrubým domácím produktem USA neboli, pozn. aut.).

V průběhu období, jakým byla covidová krize, má americká vláda tendenci vytvářet obrovské dluhy, aby pomohla stimulovat ekonomiku. To sice může v krátkodobém horizontu pomoci podpořit hospodářské oživení, ale Spojené státy spolu s mnoha dalšími západními vyspělými ekonomikami hromadí dluh rychleji, než roste jejich ekonomika. Drtivá globální dluhová zátěž pravděpodobně oslabí hlavní fiat měny (včetně amerického dolaru) a zlato může pomoci ochránit bohatství investorů.

PSALI JSME: Čeká nás devalvace měn. Držte zlato, radí Lawrie Williams

(luk)

Další z kategorie Zlato