Zlato (oz) / USD
1 769,94
0,04 %
Zlato (oz) / CZK
38 095,86
0,17 %
EUR / USD
1,20
0,01 %
USD / CZK
21,52
0,13 %
Zlato
Ray Dalio nevěří, že by bitcoin mohl nahradit zlato

Investiční banka JPMorgan miluje bitcoin a nemá ráda zlato. Podle její nejnovější zprávy jsou kryptoměny připraveny zaznamenat rekordní zisky, pokud bude pokračovat jejich akceptace od institucionálních investorů. Pokud k tomu dojde, aktivum by nakonec mohlo jednou provždy porazit zlato, tvrdí experti největší americké banky.

Dalio nevidí možnost, jak by bitcoin mohl nahradit zlato jako nejlepší alternativní investiční aktivum na světě. Foto: iStock

JPMorgan argumentuje zdražením bitcoinu z 11 tisíc na skoro 16 tisíc dolarů (355 tis. Kč) za poslední měsíc. Analytici banky zřejmě oprávněně připisují velkou část této jízdy platebnímu portálu PayPal, který v polovině října oznámil, že bude od roku 2021 poskytovat transakční služby i v oblasti kryptoměny.

JPMorgan také připomíná růst newyorského správce aktiv Grayscale Investments, jehož investiční fond bitcoinů dosáhl výše čtyř miliard dolarů. Podle JPMorgan vzestup této společnosti ukazuje na rostoucí poptávku od institucionálních investorů.

Analytici banky také poukázali na paralelu mezi boomem bitcoinu a tím, co se jeví jako úbytek poptávky na trzích se zlatem. „Zatímco bitcoiny neustále rostly, zlaté fondy obchodované na burze zaznamenaly v říjnu mírný pokles, což může signalizovat exodus investorů ze zlata k bitcoinu. Mohli bychom se dostat do bodu, kdy tržní kapitalizace bitcoinu rozdrtí zlato, čímž upevní nejlepší kryptoměnu jako nejcennější alternativní aktivum na světě,“ vyjímá ze zprávy JPMorgan web Inside Bitcoin.

Volatilita zůstává hlavním problémem bitcoinu

Americký miliardář Ray Dalio, manažer hedgeového fondu Bridgewater Associates, který obhospodařuje 160 miliard dolarů, sice uznává, že bitcoin může teoreticky uspět jako měna. Poukazuje však na volatilitu (nestálost) tohoto aktiva, což je zatím hlavní překážkou aplikace bitcoinu jako zásoby bohatství.

Dalio také zdůraznil, že bitcoin má i omezené možnosti použití jako prostředek směny, což znamená, že v praxi selhává bez ohledu na to, jaké jsou jeho teoreticky silné stránky. Miliardář také dodal, že bitcoiny federální vláda neuznává, což je problém, který snížuje víru v toto aktivum bez ohledu na to, jak vysoká bude jeho hodnota. Kvůli těmto důvodům Dalio nevidí možnost, jak by bitcoin mohl nahradit zlato jako nejlepší alternativní investiční aktivum na světě.

Není to poprvé, co Dalio poukazuje na selhání bitcoinu jako investičního aktiva zejména kvůli jeho volatilitě. „Peníze mají dva účely: prostředek směny a skladování bohatství. Bitcoin nyní nefunguje ani v jednom z těchto případů,“ řekl již dříve v rozhovoru pro televizi CNBC.

Podle Coin98 Analytics veřejné společnosti vložily do bitcoinu zhruba šest miliard dolarů, a má to být ještě víc. JPMorgan dokonce tvrdí, že příval institucionálních investic by mohl v příštích několika letech vynést až 1000 procent. Pokud by k tomu došlo, měl by bitcoin být schopen vyrovnat tržní kapitalizaci zlata 2,6 bilionu dolaru a stát se největším alternativním aktivem na světě.

Nejednou se spekulovalo o zajištění bitcoinu zlatem, ale nikdy jsme ještě neslyšeli, že by zlato dokázal zajistit bitcoin, dodává k tématu server Zlato.cz. 

(rek)