Zlato (oz) / USD
1 905,34
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čínský spotový trh se zlatem kvůli ruské invazi na Ukrajinu zažívá boom

Čínská média jsou daleka toho, aby pro ruskou invazi na Ukrajinu používala k označení to, jak to vnímá západní svět, a drží se oficiálního termínu „rusko-ukrajinský konflikt“. Ale povšimla si toho, jak tento konflikt ovlivnil cenu zlata – a hlavně chování samotných Číňanů ve vztahu k nejcennějšímu kovu.

Počet čínských investorů, kteří prodávají zlato nebo zvažují jeho zpeněžení, v poslední době roste. Ilustrační foto: iStock

Tak například čínský deník Global Times včera napsal, že poté, co světová cena zlata prudce vzrostla, „mnoho čínských spotřebitelů spěchalo do obchodů prodat své zásoby, zatímco jiní po poklesu cen nakupují více v očekávání dalšího růstu“. To prý vedlo k výraznému rozmachu spotového obchodu se zlatem v Číně.

„Někteří investoři přišli v poslední době do mého obchodu prodat asi jeden až dva kilogramy zlata,“ citoval deník pekingského obchodníka se zlatem s příjmením Čang. A není jediným obchodníkem se zlatem v celé zemi, který byl svědkem boomu investorů prodávajících své zlato v důsledku prudkého růstu světové ceny tohoto bezpečného aktiva v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.

Taj Čchung-jie, obchodní manažer obchodního centra v Kuang-čou v jihočínské provincii Kuang-tung, uvedl, že jeden investor tam prodal 11,2 kg zlata za celkem 4,2 milionu jüanů (660 000 amerických dolarů).

PSALI JSME: Spotřeba zlata v Číně loni meziročně vzrostla o 45 %

Nejnovější vlna, kdy lidé v Číně začali prodávat své zlato, přišla v době, kdy se světová cena žlutého kovu minulý čtvrtek vyšplhala na nejvyšší hodnotu za posledních téměř 18 měsíců a spotová cena zlata přesáhla 1 970 dolarů za troyskou unci.

Oba zmínění obchodníci se zlatem deníku Global Times potvrdili, že počet investorů, kteří prodávají zlato nebo zvažují jeho zpeněžení, v poslední době roste. „V mém případě více spotřebitelů projevuje zájem, než aby něco skutečně prodávali,“ uvedl další obchodník se zlatem z Pekingu.

Dodal, že někteří spotřebitelé mají pocit, že propásli dřívější vlnu, kdy cena zlata dosáhla téměř 400 jüanů za gram, a vyčkávají na další vrchol. Analytici a odborníci z oboru poznamenali, že prudký růst ceny zlata byl výrazně ovlivněn nestabilním globálním prostředím, protože investoři vyhledávají zlato jako bezpečnou volbu.

PSALI JSME: Čínská poptávka po zlatě prudce stoupla

(luk)

Další z kategorie Zlato