Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Spotřeba zlata v Číně loni meziročně vzrostla o 45 %

Čínská Šanghajská burza zlata (SGE) zveřejnila údaje o odběru zlata za prosinec a z nich vyplývá, že letošní čínská poptávka po zlatě je nejen o 45 procent vyšší, než v roce 2020, ale také o 6,3 procenta vyšší, než v roce 2019. Čísla za rok 2020 přitom budou poměrně silně ovlivněna pandemií covidu-19.

Spotřeba zlata v Číně loni meziročně vzrostla o 45 procent. Ilustrační foto: iStock

„Vždy předpokládáme, že údaje o odběru zlata ze SGE se přibližují celkové skutečné poptávce Číny, protože obvykle odpovídají známým údajům o dovozu plus vlastní produkci Číny,“ napsal odborný server Sharpspixley. Oživení čínské poptávky po zlatě ve spojení s velkým nárůstem indického dovozu zlata v roce 2021 je podle něj dobrou předzvěstí pro celkové globální objemy poptávky po zlatě v letošním roce.

Podle posledních zpráv Indie loni dovezla 1050 tun zlata v hodnotě 55,7 miliardy dolarů, což je nejvíce za posledních deset let. Na základě těchto údajů Čína a Indie dovezly dohromady více zlata, než činí celková celosvětová produkce nově vytěženého zlata. Nárůst čínské a indické poptávky za celý loňský rok tak kompenzuje objem úbytku „žlutého kovu“ z globálních zlatých ETF.

Jak vysvětlil Ole Hansen, hlavní komoditní stratég dánské Saxo Bank, „manažeři ETF fondů loni stále více snižovali expozici vůči zlatu, protože nízká volatilita na akciových trzích a rostoucí ceny akcií snižovaly jejich potřebu diverzifikace“. ETF v současnosti drží druhé největší množství zlata vůbec, uvedl server britského deníku Financial Times s odkazem na údaje společnosti Morningstar.

PSALI JSME: Čínská poptávka po zlatě prudce stoupla

(luk)