Zlato (oz) / USD
1 919,32
0,52 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čím horší reálné úrokové sazby, tím lépe pro zlato

Podle Investopedie je stagflace obdobím pomalého hospodářského růstu a relativně vysoké nezaměstnanosti, neboli ekonomické stagnace, které je zároveň doprovázeno růstem cen, tedy inflací.

Lawrie Williams je přesvědčen, že lidé by měli hrát na jistotu a vyhnout se tradičním akciím a léty neprověřeným aktivům, jako je bitcoin, ve prospěch toho, co se v průběhu staletí osvědčilo jako dokonalý bezpečný přístav, a vložit svou důvěru do zlata. Ilustrační foto: Shutterstock

Poznáváte zde něco?“ klade si v příspěvku na webu Sharpspixley řečnickou otázku komentátor Lawrie Williams, který má více než čtyřicetileté zkušenosti ve finančním i důlním sektoru s komoditami, včetně zlata.

„Možná se hospodářský růst může zrychlit, jakmile se vymaníme z omezení souvisejících s pandemií – ale určitě je poškozen –, zatímco pravděpodobně trpíme mnohem vyšší úrovní cenové inflace, než jakou jsou vlády a centrální banky zřejmě ochotny přijmout jako realitu. Mezitím se zdá, že míra nezaměstnanosti zůstává pozoruhodně vysoká,“ napsal komentátor na portálu Sharpspixley.

Podle něj není pochyb o tom, že tyto statistiky budou zmasírovány tak, aby ukazovaly lepší úroveň, a to vypuštěním těch, kteří zřejmě opustili „oficiální pracovní sílu“ z vlastního rozhodnutí a zřejmě se nechtějí vrátit. „Pravděpodobně jich je poměrně hodně. Nicméně se zdá, že svět vykazuje všechny znaky stagflace a s ní spojených finančních omezení,“ konstatoval Lawrie Williams a dodal: „Zásadní otázka, před kterou stojí investoři, tedy zní? Co by měli dělat?“

PSALI JSME: Bude listopad měsícem průlomu zlata?

Williams ve svém komentáři došel k závěru, že „podle nejnovějších údajů se rozhodně zdá, že inflace posiluje“, což ještě zhoršuje nedostatek zboží, protože dodavatelský řetězec zatím nedokázal dohnat sám sebe, protože skončila řada omezení souvisejících s covidovou pandemií.

Nezpochybnitelným faktem je, že na mnoha místech světa dochází k přetížení přístavů, zatímco nedostatek pracovních sil přispívá k problémům s dopravou a manipulací se zbožím. Částečně je to způsobeno nezaměstnaností, která je stále vysoká. „Covidové dopady tak mají některé neočekávané důsledky, které zvyšují pravděpodobnost, že se možná rozšíří období stagflace,“ usoudil Lawrie Williams.

Akciím se podle něj v období stagflace nedaří, mají totiž tendenci oslabovat a ani dluhopisy si nevedou o moc lépe: „Celkově to rozhodně vypadá, že se rozvíjí scénář stagflace a zdá se, že cenová i mzdová inflace po celém světě roste, což vytváří zvláštní problém pro centrální banky, jako je americký Federální rezervní systém.

PSALI JSME: Čeká nás devalvace měn. Držte zlato, radí Lawrie Williams

„Fed (americká centrální banka, pozn. red.) je zde nejdůležitější, protože vývoj v USA se v tuto chvíli zdá být dominantní při určování kurzu cen drahých kovů. Má totiž mandát k tomu, aby udržoval inflaci pod kontrolou a zároveň řídil míru nezaměstnanosti a snížil ji na maximálně přijatelnou procentní úroveň,“ napsal komentátor.

Řešení, jak toho dosáhnout, bývají diametrálně odlišná od zvyšování úrokových sazeb pro boj s inflací až jejich udržování na nízké úrovni pro stimulaci úrovně zaměstnanosti. Fed proto podle Williamse uplatňuje politiku zbožného přání, pokud jde o inflaci: Tvrdí, že je „přechodná“ a váhá se zvyšováním sazeb z obavy, aby nevyvolal krach na akciovém trhu.

„A také pravděpodobně následný pokles úrovně zaměstnanosti, neboť v případě, že dojde ke krachu na akciovém trhu, který bude silný, by podniky mohly být nuceny k likvidaci, což by mělo katastrofální dopad na pracovní sílu,“ dodal komentátor. Podle něj lze proto předpokládat, že zvyšování úrokových sazeb se bude odkládat tak dlouho, jak jen to bude možné, a zároveň se Fed bude snažit tlumit inflační trendy.

PSALI JSME: Výnosy dluhopisů klesají, zlato roste

„Pro zlato, a možná i jako vedlejší efekt pro stříbro, to vše znamená, že reálné úrokové sazby – jinými slovy rozdíl mezi příjmy z úroků a růstem míry inflace – budou stále více záporné. Čím výše inflace poroste, tím větší bude ztráta kupní síly domácí měny,“ konstatoval Lawrie Williams.

To podle něj povede k tomu, že ti, kteří budou chtít ochránit své bohatství, se budou obracet k osvědčeným bezpečným přístavům, jakým je zlato: „U zlata se vždy počítá s tím, že mu záporné reálné úrokové sazby prospívají, a čím zápornější budou, tím lépe by se mu mělo dařit.“

Lawrie Williams je přesvědčen, že lidé by měli hrát na jistotu a vyhnout se tradičním akciím a léty neprověřeným aktivům, jako je bitcoin, ve prospěch toho, co se v průběhu staletí osvědčilo jako dokonalý bezpečný přístav, a vložit svou důvěru do zlata.

PSALI JSME: Deset důvodů, proč vlastnit zlato

(luk)

Další z kategorie Zlato