Zlato (oz) / USD
1 819,52
0,10 %
Zlato (oz) / CZK
38 944,57
0,19 %
EUR / USD
1,14
0,02 %
USD / CZK
21,40
0,29 %
Zlato
Bude listopad měsícem průlomu zlata?

Zlatí býci mají za sebou několik frustrujících měsíců, ale navzdory ztrátě v poslední den obchodování v říjnu existují určité známky toho, že zlato je připraveno prorazit směrem vzhůru. V posledním říjnovém týdnu se zlato propadlo o 0,7 procenta, ale navzdory tomuto propadu si kov celkově za měsíc polepšil o 1,5 procenta, což je jeho nejlepší výkon od letošního července.

Právě nyní je lákavý okamžik k nákupu žlutého kovu, protože známky inflace jsou všude, ale ekonomikám ve světě se stále daří natolik dobře, že poptávka po zlatě ještě neexplodovala. Ilustrační foto: iStock

Zasedání Fedu, americké centrální banky, v tomto týdnu má pro „žlutý kov“ obrovské důsledky, neboť se očekává oznámení o zúžení nákupů dluhopisů, upozornil server Etftrends.com.

„Inflace nadále znepokojuje představitele centrálních bank, přičemž přetrvávající problémy v dodavatelském řetězci a vysoké ceny energií způsobují, že vleklý růst spotřebitelských cen je pravděpodobnější, než se dříve předpokládalo, což pravděpodobně nabídne podporu dolaru a penalizuje drahý kov, vzhledem k inverzní korelaci mezi oběma aktivy,“ uvedl Ricardo Evangelista, seniorní analytik společnosti ActivTrades.

Futures kontrakty na zlato zahájily pondělí růstem a prosincové zlato je na úrovni 1 784,40 dolarů za tryskou unci. Bodem odporu je podle odborníků hranice osmnácti set dolarů, kterou se zlatu podařilo krátce prorazit letos 22. října.

Analytici si kladou otázku: Pokud je zlato bezpečným aktivem, proč se mu nedaří? Zlato má pověst kritického zajištění proti inflaci. Vzhledem k potížím dodavatelského řetězce, prudkému růstu cen ropy a rostoucím důkazům o pokračující inflaci se zdá, že by zlato mělo raketově růst. Řada faktorů jej však připoutala k pásmu 1730-1820 amerických dolarů a žlutý kov se snaží prorazit bod odporu.

PSALI JSME: Rob McEwen: Kupní síla peněz padá, zlato vystřelí na 5 000 dolarů za unci

V ekonomice jde však o víc, než jen o dodavatelské řetězce, ropu a inflaci. „Ziskovost podniků zůstává zdravá díky solidnímu začátku výsledkové sezóny ve třetím čtvrtletí, zatímco odolná spotřebitelská poptávka, potřeba obnovit nízké zásoby a rozsáhlé investice do klimatu a infrastruktury by měly hospodářský cyklus dále prodloužit,“ informoval investiční ředitel banky HSBC Georgios Leontaris.

„Snahy o očkování covid-19 byly do značné míry úspěšné při udržování většiny ekonomik otevřených, což snižuje zdání potřeby bezpečného přístavu aktiv. Centrální bankéři se také vyjadřovali jestřábím tónem, pokud jde o jejich touhu zvýšit sazby v boji proti inflaci. Růst zaznamenal také dolar, což má tendenci zlato oslabovat,“ uvedl server Etftrends.com.

Dalším významným faktorem může být podle některých vzestup kryptoměn, přičemž někteří investoři se domnívají, že zlato by se mohlo stát ve srovnání s nimi analogickým uchovatelem hodnoty. Toto uvažování je však chybné. Kryptoměny zůstávají vysoce volatilním aktivem a regulace kolem nich se teprve rozehrávají.

PSALI JSME: Cena zlata se zdvojnásobí, tvrdí šéf investiční společnosti Peter Boockvar

Jason Cozens, výkonný ředitel společnosti GLINT, pro National News uvedl: „I když hodnota zlata může v průběhu času klesat, zlato prokázalo svou dlouhodobou spolehlivost, ve srovnání s kryptoměnami je mnohem méně volatilní a mnozí ho považují za zásadní aktivum, které je třeba držet v dobách nejistoty.“ Zlato se většinou nezahřívá jen v okamžiku, kdy je inflace zřejmá; obvykle se tak děje až tehdy, kdy je dopad inflace citelný. Inflace oslabuje dolar a vyvolává politický neklid, což zvyšuje cenu zlata.

Proto je právě nyní lákavý okamžik k nákupu žlutého kovu, protože známky inflace jsou všude, ale ekonomikám ve světě se stále daří natolik dobře, že poptávka po zlatě ještě neexplodovala. Volatilita kryptoměn se nevyhnutelně projeví a ceny ropy pravděpodobně nevychladnou. Zlato by mohlo mít obrovské zisky, až se investoři vyrovnají s nejistotou, která prostupuje globální ekonomikou.

PSALI JSME: David Garofalo: V řádu měsíců cena zlata překročí 3 000 dolarů za unci

(luk)