Zlato (oz) / USD
1 844,15
0,19 %
Zlato (oz) / CZK
39 411,12
0,07 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
21,37
0,11 %
Zlato
Výnosy dluhopisů klesají, zlato roste

Ceny zlata se v úterý zvýšily díky obavám z inflace, ačkoli jeho zisky byly omezeny kurzem dolaru a očekáváním, že americká centrální banka – Fed, Federální rezervní systém – příští měsíc oznámí omezení nákupů dluhopisů.

Ceny zlata se v úterý zvýšily díky obavám z inflace. Ilustrační foto: iStock

Americké akcie kolísaly, zatímco výnosy desetiletých státních dluhopisů klesaly, což zvyšovalo poptávku po žlutém kovu, napsala včera agentura Bloomberg s tím, že zlato vzrostlo, zatímco výnosy státních dluhopisů klesly, protože investoři vyhodnocují inflační tlaky vyplývající z rostoucích cen energií a výhled měnové politiky.

Obchodníci budou z indexu spotřebitelských cen v USA (CPI), který bude zveřejněn ve středu, vyhlížet náznaky ohledně časového plánu zužování (podpory amerického ekonomiky) Fedu. Zatímco zápis z posledního zasedání centrální banky USA bude pravděpodobně signalizovat brzké omezení nákupů aktiv, údaje o zaměstnanosti mohou zkomplikovat načasování, kdy by se mohlo začít s omezováním.

Zlaté kovy se podle agentury Bloomberg v poslední době potýkají s nedostatkem zájmu investorů. Rostoucí ceny energií a rostoucí obavy ze stagflace zatím nedokázaly vyvolat nákupy, přestože akcie zůstávají pod tlakem. Držba burzovně obchodovaných fondů se v posledních třech týdnech snížila a je blízko nejnižší hodnoty od května 2020.

PSALI JSME: Cena zlata uvízla těsně nad úrovní 1750 dolarů

„Zlato zůstává zaseknuté na neutrální úrovni, protože pokusy zachytit nabídku na pozadí rostoucích cen energií zatím selhaly,“ citovala agentura vedoucího komoditní strategie v Saxo Bank Ole Hansena: „Větší než očekávaný tlak indexu spotřebitelských cen by mohl být spouštěčem potřebným k tomu, aby zlato prorazilo rezistenci.“

„Zlato je relativně odolné a všechny směrovky ukazují zpět na stagflaci versus ekonomický růst“ citoval server FinancialPost.com Stephena Innese, řídícího partnera společnosti SPI Asset Management. Investoři se podle něj zdráhají hnát za růstem (ceny zlata) před zveřejněním zápisu zářijového zasedání Fedu. Analytici společnosti ANZ Research pak podle tohoto zdroje očekávají, že ceny zlata dosáhnou 1 850 dolarů za troyskou unci.

Spotové zlato v úterý New Yorku přidalo 0,3 procenta na 1 759,99 dolaru za unci poté, co v pondělí vzrostlo o 0,2 procenta. Zlato s prosincovým dodáním se na burze Comex usadilo o 0,2 procenta výše na 1 759,30 USD za unci. Spotový dolarový index Bloomberg se příliš nezměnil. Stříbro, palladium a platina klesly.

PSALI JSME: Komoditní stratég: Cena zlata se vrátí na historická maxima

(luk)