Zlato (oz) / USD
1 907,56
0,86 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Centrální banky zvýšily rezervy zlata

V květnu centrální banky oznámily přidání 35 tun do globálních zlatých rezerv. Byl to teprve druhý měsíc po sobě jdoucích nákupů, když dosud pohyb zlata osciloval mezi měsíčními nákupy a prodeji.

V květnu centrální banky oznámily přidání 35 tun do globálních zlatých rezerv. Ilustrační foto: iStock

Nákupy se primárně soustředily mezi stejné čtyři banky, které nakupovaly v dubnu. Turecko (13 tun), Uzbekistán (9 tun), Kazachstán (6 tun) a Indie (4 tun). Také Katar v květnu přidal ke svým zlatým rezervám pět tun, čímž se celkové zlaté rezervy vrátily na 56,7 tuny jako na začátku roku.

Naproti tomu Německo bylo jediným významným prodejcem, když snížilo své zlaté rezervy o dvě tuny, pravděpodobně kvůli dlouhodobému programu ražby mincí. Ostatní vyspělé země G7 na zlaté rezervy dlouhodobě nesahají.

PSALI JSME: Centrální banky v dubnu nakupovaly zlato

Minulý týden také Irácká centrální banka (CBI) oznámila, že v červnu nakoupila přibližně 34 tun zlata, čímž zvedla své celkové zlaté rezervy na něco málo přes 130 tun. Jde o první významný nákup zlata CBI od září 2018, kdy koupila 6,5 tuny.

Meziročně nákupům dominovalo Turecko (56 tun), Egypt (44 tun) a Irák (34 tun) doplněny skromnějšími nákupy malého počtu dalších bank. A zatímco jsme byli svědky toho, že letos zatím víc bank (např. Kazachstán, Uzbekistán, Filipíny, Rusko, Mosambik, pozn. aut.) snižovalo své držby zlata, přesto celkový objem jejich prodejů je nižší, než objem nákupů jiných zemí.

PSALI JSME: Které státy nejvíce nakupují zlato?

Světová rada pro zlato nedávno zveřejnila průzkum, podle něhož 25 procent centrálních bank hodlá v příštích 12 měsících zvýšit své zlaté rezervy (oproti 21 % v roce 2021). Ukazuje také, že výkonnost zlata v dobách krize a jeho historická role jako dlouhodobého uchovatele hodnoty jsou klíčové pro rozhodnutí centrálních bank vlastnit zlato.

Přesto je na planetě osm zemí, jejichž centrální banky podle serveru Nasdaq žádné zlato nemají. Jsou to Kanada, Nikaragua, Arménie, Gabun, Turkmenistán, Kongo, Čad a Eritrea.

PSALI JSME: Proč centrální banky nakupují zlato

V červnu také bylo oznámeno, že Centrální banka Bolívie navrhla nový zákon, který jí umožňuje stát se jediným kupujícím zlata vytěženého v zemi. Podobné je to v některých jiných zemích produkujících zlato, kde centrální banka nejprve musí odmítnout nákup domácí produkce zlata, než může být prodáno na mezinárodním trhu.

Například Ekvádor nedávno koupil zlato prostřednictvím podobného nákupního programu. Bolívie neposkytla žádné podrobnosti o množství zlata, které by si chtěla pořídit. Nový zákon by také centrální bance umožnil používat zlaté rezervy (43 tun) jako garanci úvěrů nebo ve swapech.

PSALI JSME: Zlato pro centrální banky znovu získává lesk

(rek)

Další z kategorie Zlato