Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Proč centrální banky nakupují zlato

Zlato je již po staletí nezbytnou součástí finančních rezerv států a jeho přitažlivost se nezmenšuje – centrální banky budou letos opět čistými kupci zlata. Centrální banky nyní drží více než 35 000 tun tohoto kovu, což je přibližně pětina veškerého zlata, které kdy bylo vytěženo. Co je však na zlatě tak důležitého, že je již tak dlouho klíčovým aktivem?

V době nouze mohou být centrální banky nuceny tisknout více peněz, protože úrokové sazby, tradiční páka měnové kontroly, se již více než deset let drží blízko nuly. Naproti tomu zlato je omezená fyzická komodita, jejíž nabídku nelze snadno doplnit. Jako takové je přirozeným zajištěním proti inflaci. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jednou z hlavních rolí zlata pro centrální banky je diverzifikace jejich rezerv. Banky jsou zodpovědné za měny svých zemí, které však mohou podléhat výkyvům hodnoty v závislosti na vnímané síle či slabosti základní ekonomiky, uvádí Světová rada pro zlato (WGC, World Gold Council).

V době nouze mohou být centrální banky nuceny tisknout více peněz, protože úrokové sazby, tradiční páka měnové kontroly, se již více než deset let drží blízko nuly. Toto zvýšení nabídky peněz může být nezbytné k odvrácení hospodářských otřesů, ale za cenu znehodnocení měny. Naproti tomu zlato je omezená fyzická komodita, jejíž nabídku nelze snadno doplnit. Jako takové je přirozeným zajištěním proti inflaci.

PSALI JSME: Zlato pro centrální banky znovu získává lesk

Zlato slouží jako zdroj důvěry

Protože zlato nenese žádné úvěrové riziko ani riziko protistrany, slouží jako zdroj důvěry v zemi, a to ve všech ekonomických prostředích, což z něj vedle státních dluhopisů činí jedno z nejdůležitějších rezervních aktiv na světě.

Inverzní vztah zlata k americkému dolaru, dalšímu významnému rezervnímu aktivu, je dalším prvkem jeho přitažlivosti. Když hodnota dolaru klesá, zlato obvykle roste, což centrálním bankám umožňuje chránit své rezervy v dobách tržní volatility.

PSALI JSME: Thajsko v květnu opět rekordně nakupovalo zlato

Nejvíce mají USA a Německo

Profil nejaktivnějších centrálních bank se změnil, tradiční ekonomické velmoci, jako jsou USA, Německo, Francie a Itálie, již nenakupují více zlata, ale ponechávají si značné zásoby, které již mají. Nejvíce zlata vlastní Spojené státy, a to více než 8 100 tun, což odpovídá téměř 78 % jejich celkových devizových rezerv. To je více než dvojnásobek toho, co drží Německo, které má více než 3 300 tun, což ho řadí na druhé místo v seznamu a odpovídá přibližně 74 procentům jeho rezerv.

Na jejich místo jako kupců zlata se postavily rozvíjející se ekonomiky, jako jsou Rusko, Čína, Turecko a Indie. Přestože tyto čtyři země v posledních zhruba deseti letech nakoupily značné množství zlata, stále zaostávají za svými západními protějšky.

PSALI JSME: Ruské ministerstvo financí nakoupí devizy a zlato za čtyři miliardy dolarů

Zlato tvoří pouze 23 procenta ruských rezerv (2292 tuny), zatímco čínské zásoby ve výši necelých 2 000 tun představují pouhá 3,5 procenta devizových rezerv země.

Polsko a Maďarsko navyšují zlaté rezervy

V poslední době pravidelně doplňují své zásoby členové Evropské unie Polsko a Maďarsko. Prohlášení vydané maďarskou centrální bankou při březnovém nákupu, kterým ztrojnásobila své celkové zásoby zlata na 94,5 tuny, dává nahlédnout do významu tohoto aktiva v dnešní době i do jeho trvalé přitažlivosti.

PSALI JSME: Polská národní banka zvýšila své zlaté rezervy

Uvádělo se v něm, že klíčovou roli při rozhodování banky hrálo zvládání „nových rizik vyplývajících z pandemie koronaviru“, zatímco „výskyt globálních skokových nárůstů vládních dluhů nebo obav z inflace dále zvyšuje význam zlata v národní strategii jako bezpečného aktiva a uchovatele hodnoty“.

„Ačkoli se tedy původ centrálních bank nakupujících zlato v průběhu let možná změnil, důvody pro držení tohoto aktiva se změnily jen málo,“ uzavírá Světová rada pro zlato.

PSALI JSME: Zlatý index: ČNB v červnu navýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

(luk)

Další z kategorie Zlato