Zlato (oz) / USD
1 929,33
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Centrální banky v červnu neprodaly ani gram zlata

Aktualizované statistiky o červnových nákupech zlata ukazují, že centrální banky během měsíce přidaly k celosvětovým zlatým rezervám 59 tun, zatímco v květnu to bylo 35 tun. Na základě údajů Mezinárodního měnového fondu to také byl první měsíc tohoto roku, kdy nebyly hlášeny žádné prodeje zlata.

Centrální banky během června přidaly k celosvětovým zlatým rezervám 59 tun, zatímco v květnu to bylo 35 tun. Ilustrační foto: iStock

Irácká centrální banka byla v červnu největším odběratelem a přidala do svých devizových rezerv 34 tun zlata. Naposledy Irák nakoupil zlato v září 2018, kdy si tamní centrální banka pořídila sedm tun vzácného kovu.

Čerstvě tak zvýšila celkové zlaté rezervy na 130 tun. Dalšími významnými kupci byli již tradičně Uzbekistán (9 tun), Turecko (8 tun), Kazachstán (4 tuny) a Indie (4 tuny). Také Česká národní banka se výjimečně přidala nákupem 0,3 tuny zlata.

Celkově čisté (po odečtení prodejů, pozn. aut.) nákupy centrálních bank za druhé čtvrtletí činí 180 tun, což posunulo celkový objem za první pololetí na 270 tun.

PSALI JSME: Centrální banky zvýšily rezervy zlata

„Jde o pokračování silného nákupního trendu, kterého jsme byli svědky i v loňském roce, a nyní očekáváme, že celoroční poptávka centrálních bank pro rok 2022 bude na stejné úrovni jako v roce 2021,“ konstatuje web Světové rady pro zlato (World Gold Council).

V minulém roce centrální banky nashromáždily 463 tun nového zlata, což je o 82 procent více, než v roce 2020, a zvedly globální rezervy na téměř 30leté maximum. Podle našich údajů by centrální banky měly ve svých trezorech nyní skladovat minimálně 35 662 tun zlata.

V Česku přijde jedna tuna zlata na 1,455 až 1,483 miliardy korun.

PSALI JSME: Proč centrální banky nakupují zlato?

(rek)

Další z kategorie Zlato