Zlato (oz) / USD
1 928,93
0,30 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kdo drží devizové rezervy Ruské centrální banky?

Podle dnes již nedostupné zprávy Ruské centrální banky uložené internetovým archivem Wayback Machine byla k 30. červnu 2021 Čína největším zahraničním držitelem rezerv Ruské centrální banky. V Číně se nacházelo 13,8 procenta celkových ruských rezerv držených ve zlatě a cizí měně, což je zhruba stejný podíl aktiv držených v čínské měně jüan (renminbi).

Téměř osmdesát procent devizových rezerv Ruské centrální banky k polovině loňského roku představovala aktiva v cizí měně, zlato přes pětinu. Ilustrační foto: Shutterstock

Největší podíl na devizových rezervách měly ty, které jsou držené v samotném Rusku – ve formě zlata, které tvořily 21,7 procenta rezerv. S ohledem na postupující sankce proti jeho centrální bance to znamená, že Rusko by pravděpodobně nadále spravovalo přibližně třetinu svých v současnosti relativně silných rezerv ve výši 630 miliard dolarů prostřednictvím „domácího“ zlata a čínských jüanů.

„Umístění dalších deseti procent rezerv loňská zpráva neupřesňuje, ale vyplývá z ní, že pět procent drží mezinárodní finanční instituce,“ napsal server Statista. EU spolu s Velkou Británií, USA a Kanadou minulou sobotu přistoupily ke zmrazení aktiv spojených s Ruskou centrální bankou pod jejich jurisdikcí.

Zdroj: Statista.com

Podle uvedené zprávy Ruské centrální banky bylo k polovině loňského roku přibližně 25 procent ruských rezervních aktiv drženo ve Francii (12,2 %), Německu (9,5 %) a Rakousku. Celkový objem rezerv držených v eurech činil více než 32 procent, což bylo nejvíce ze všech významných světových měn.

Po dedolarizaci ruských rezerv v minulých letech tvořila americká měna pouze asi 16 procent ruských zásob. USA držely vloni pouze 6,6 procenta ruských rezerv, ostatní dolarové rezervy byly drženy jinde. V Japonsku tomu bylo naopak, protože země držela více ruských rezerv (10 %), než kolik jich měla ve své vlastní měně. Japonsko v pondělí uvedlo, že koordinuje s G7 sankce proti Ruské centrální bance.

PSALI JSME: Protiruské sankce a ruské zlaté rezervy

Téměř osmdesát procent devizových rezerv Ruské centrální banky k polovině loňského roku představovala aktiva v cizí měně. Přibližně polovinu tvořily cenné papíry v cizí měně, jako jsou státní dluhopisy, které však nikdy neopustí zemi, kde byly vydány. Přibližně čtvrtina z toho je vázána na jiné centrální banky, soukromé zahraniční banky, Banku pro mezinárodní platby a Mezinárodní měnový fond (MMF).

Kromě přibližně 20 procent devizových rezerv držených ve zlatě existují další malé částky v rezervních aktivech tzv. zvláštního práva čerpání (SDR, měnová a účetní jednotka používaná MMF, pozn. red.), tedy rezervách, které pro Rusko drží MMF, a v cenných papírech z reverzních repo operací. Tedy v těch cenných papírech, které Rusko prodalo, ale má smlouvu o jejich zpětném odkupu.

PSALI JSME: Rusko má čtvrté největší devizové rezervy na světě

(luk)

Další z kategorie Zlato