Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rusové si „díky“ invazi na Ukrajinu mohou kupovat zlato bez DPH

To, co je v Česku a Evropské unii zcela běžné, tedy že investiční zlato se prodává bez daně z přidané hodnoty (DPH), nebylo samozřejmé například v Rusku, kde až do tohoto týdne museli Rusové při nákupu fyzického zlata zaplatit 20procentní daň. Navíc s tím, že když drahý kov později prodali v bance, zaplacená DPH se nevracela.

Rusové až dosud při nákupu fyzického zlata museli zaplatit 20procentní daň. Ilustrační foto: Shutterstock

Jak informoval ruský státní portál pro právní informace, prezident Vladimir Putin tuto středu podepsal zákon, který osvobozuje fyzické osoby od DPH při nákupu zlata. Odpovídající změny byly provedeny také v ruském daňovém zákoníku. Nová legislativa je retroaktivní a vztahuje se na nákupy uskutečněné od letošního 1. března.

„Opatření má poskytnout podporu ruským občanům, kteří chtějí investovat své rubly, jejichž hodnota v důsledku západních sankcí klesá,“ uvedla státem financovaná ruská zpravodajská televizní síť RT (Russia Today). Podle nezávislého průzkumu mezi 18 ekonomy uskutečněného ruskou centrální bankou inflace v Rusku letos zrychlí na 20 procent.

Poté co Západ uvalil na ruský režim ekonomické a finanční sankce kvůli invazi na Ukrajinu, Rusko pro své občany zavedlo omezení nákupu zahraničních měn, zejména amerického dolaru a eura, což byl v minulosti pro Rusy běžný způsob ochrany jejich úspor před inflací. Ruská centrální banka minulý týden zvýšila základní úrokovou sazbu na 20 procent z 9,5 procenta.

PSALI JSME: Inflace v Rusku podle analytiků letos bude až 20 pct., HDP klesne o osm procent

(luk)

Další z kategorie Zlato