Zlato (oz) / USD
1 907,32
0,37 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kdo vsadil na správného koně? Wall Street nebo Main Street?

Australská mincovna Perth Mint ohlásila silnou poptávku po investicích do zlatých slitků a mincí ze strany drobných investorů mezi ekonomy označovaných jako Main Street. Přesně opačný trend lze však pozorovat u institucionálních investorů shrnutých pod pojmem Wall Street.

Australská mincovna Perth Mint ohlásila silnou poptávku po investicích do zlatých slitků a mincí ze strany drobných investorů mezi ekonomy označovaných jako Main Street. Přesně opačný trend lze však pozorovat u institucionálních investorů shrnutých pod pojmem Wall Street.

„Investice do relativně malých objemů slitků a mincí jsou doménou maloobchodních investic a vysoká inflace může udržovat tyto nákupy na vysoké úrovni. Údaje o prodejích Perth Mint ukazují silnou poptávku po vzácných kovech.

Zlato zaznamenalo v říjnu rekordní prodej 5,6 tuny. Zvláště vysoký zájem pocházel z Německa a USA. Celosvětová poptávka po cihličkách, slitcích a mincích vzrostla ve 3. čtvrtletí meziročně o 36 % na 351 tun, což je nejsilnější údaj za 3. čtvrtletí od roku 2011,“ konstatuje zpráva švýcarské rafinerie Heraeus.

Zlaté fondy ETF obchodované na burze se ale propadly. Zlato letos zaznamenalo pokles ceny poté, co po invazi na Ukrajinu přesáhla cena troyské unce 2  000 dolarů. Ještě 21. dubna fondy evidovaly obrovské investice do zlatých podílů v hodnotě 3 328 tun.

PSALI JSME: Zlato se snaží prorazit výše. Jeho cenu teď určují ETF fondy

Investice do ETF krytých zlatem ale klesly na 2 924 tun. Odliv čisté hodnoty aktiv ze všech fondů vzácných kovů činí konkrétně u zlata 53 miliard dolarů, protože investoři se zaměřili na aktiva s vyššími výnosy.

A je tu otázka, kdo se spletl? Wall Street nebo Main Street? „Zlato zaznamenalo velmi silný nárůst z 1 618 dolarů za unci a nyní je třeba ho krátkodobě konsolidovat. Nicméně celková dominantní rizika přetrvávají,“ konstatoval Clifford Bennett, hlavní ekonom ACY Securities.

Cena zlata vzrostla o 150 dolarů nebo téměř o deset procent od pádu na měsíční minimum na začátku listopadu, protože říjnové údaje ukazující míru nezaměstnanosti v USA a ochlazování inflace vedlo k optimismu, že centrální banka zpomalí zvyšování úrokových sazeb.

PSALI JSME: Jak BIS a spol. manipulují s cenami zlata

„Signalizoval to v pondělí místopředseda americké centrální banky Lael Brainard, i když zdůraznil, že centrální banka má před sebou ještě dost práce,“ píše web Nasdaq.com. O nejbližších dnech ale rozhoduje hlavně sentiment, nálada na trzích.

Obchodníci nyní u prosincového zasedání americké centrální banky, Fedu, vidí 89% pravděpodobnost zvýšení úroků o 50 bazických bodů, přičemž pouze 11 % věří ve zvýšení o 75 bodů. To je poměrně prudký zvrat, který se stejně prudce promítl do ceny zlata. Mimo komoditní koš energií (který z velké části vydělal na ropě, pozn. aut.) se zlato i v nejhorších dnech drželo v porovnání s ostatními aktivy nejlépe.

V cizích měnách se ukázalo jako bezpečná sázka a v mnoha měnách je od začátku roku ve zisku. Ale pro potvrzení, že je býčí (růstový) trh zlata v plném proudu, musí cena zlata stoupat ve všech měnách, včetně amerického dolaru,“ konstatuje investiční web Equities.com.

PSALI JSME: Cenu zlata teď určuje Fed

(rek)

Další z kategorie Zlato