Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Těšte se na cenu zlata za pět let

Jak se v posledních dnech ukazuje, na zlato se dá na Wall Street svést úplně všechno, co se nepovede. Nyní to bylo jednání o dluhovém stropu v USA. Burziáni vytasili nový katalyzátor, kterým bude politika americké centrální banky Fed a pak třeba údaj o nezaměstnanosti. Pro obyčejné smrtelníky spočívá problém v tom, že světovou cenu zlata určuje právě Wall Street.

Zlato tak čelí největší týdenní ztrátě od začátku února. Stratégové z Commerzbank však vidí už jen omezený potenciál dalšího poklesu: „Cena zlata klesla na šestitýdenní minimum díky dobré ekonomice USA a robustním ukazatelům trhu práce. To utlumilo naději na jakékoli rychlé snížení úrokových sazeb.“

Jak uvádí server Nasdaq.com, 87,3 procenta účastníků trhu je přesvědčeno, že úrokové sazby se v příštím měsíci nezmění.

„I když Fed nesníží sazby, jak trhy očekávají, stále existuje velká podpora pro zlato, protože úrokové sazby klesat budou. Jde jen o to, kdy,“ konstatoval hlavní ekonom německé společnosti Degussa Thorsten Polleit. Investoři, kteří se báli, že jim ujel zlatý vlak, tak mají ještě čas, protože pokles ceny zlata nabízí ideální nákupní příležitost.

PSALI JSME: Nenechte se zmást poklesem. Zlato bude stát 2 200 dolarů, říká UBS

Pokud jde o prognózu na kratší období, připojil se Polleit k těm, kdo si myslí, že budoucí cena kolem 2 200 dolarů za unci je správná. „Pokud jste dlouhodobým investorem a chcete držet zlato dalších pět let, pak i nákup za tuto cenu je v pořádku,“ řekl serveru ETF Trends. „Když si odmyslíme ten dnešní humbuk, cena zlata bude za pět let mnohem vyšší.“

V poslední době to byly hlavně pochybnosti o stabilitě finančního systému, jež přiměly investory k přidávání zlata do svých portfolií. Jak poznamenává zpráva Kitco News, pro tyto investory je teď klíčová trpělivost. Na webu společnosti Kitco lze najít neustále se obnovující data o vývoji ceny zlata, která mohou být pro mnohé překvapením.

I když cena za posledních 30 dnů klesla o víc než 20 dolarů, za posledních šest měsíců vzrostla o 206 dolarů. Za Polleitem zmiňovaných pět let unce zlata zdražila o 663 dolarů a od roku 2000 o neuvěřitelných 1 669 dolarů. Ještě v roce 2001 byla průměrná cena 296 dolarů za unci.

PSALI JSME: Trend je jasný. Cena zlata poroste

(rek)

Další z kategorie Zlato