Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zmatky kolem venezuelského zlata

Osud venezuelského zlata v hodnotě 1,85 miliardy dolarů uloženého v trezorech Bank of England zůstává po rozpuštění prozatímní vlády nejistý. Londýnské soudy přikleply 31 tun zlata paralelní vládě Juana Guaidóa, teď však není jasné, na koho přejdou vlastnická práva.

Osud venezuelského zlata v hodnotě 1,85 miliardy dolarů uloženého v trezorech Bank of England zůstává po rozpuštění prozatímní vlády nejistý. Ilustrační foto: iStock

A nejde jen o zlato, ale i o další zmrazený venezuelský majetek v hodnotě přes 40 miliard dolarů. Nejednotnost opozice tak může neuznávanému prezidentovi Nicolasi Madurovi otevřít dveře k nárokům na sankcionovaný majetek.

Venezuelský poslanec Freddy Guevara tuto možnost naznačil: „Nechápu, proč pácháme tuto sebevraždu a formální kapitulaci před Madurem. O této reformě neproběhla žádná konzultace s mezinárodním společenstvím. Nebyla vůle hledat řešení včas. V zahraničí nám jasně řekli, že s touto reformou už není zaručena ochrana našeho majetku. Jak je možné takhle skočit do prázdna?“

PSALI JSME: Venezuela se kvůli zlatu v Londýně odvolala

Šéf opoziční frakce Juan Miguel Matheus ale tvrdí: „Dali jsme důvěru demokratizačnímu procesu. Není spravedlivé, že se Guaidó považuje za obětního beránka stejně jako politické strany, které jsou proti reformě. Byli jsme vystaveni nepřiměřenému tlaku v soukromí i na veřejnosti. Abychom porazili diktaturu, potřebujeme nové nástroje, nové politiky,“ uvedl na webu Banca y Negocios.

„Prozatímní vláda nemá oporu v ústavě. Ta říká, že předseda parlamentu musí opustit svou funkci a do 30 dnů dovést zemi k volbám. Měli jsme však předsedu parlamentu, který měl současně vládní pravomoci. Prozatímní vláda se stala věčnou. Volby se nekonaly,“ připomněl.

PSALI JSME: Důvěrný dokument pojišťovny Lloyds odhalil spolčení Íránu a Venezuely

Pro rozpad prozatímní vlády hlasovalo 72 poslanců, proti bylo 29 poslanců a osm poslanců se zdrželo hlasování. Zatímco prozatímní vláda byla rozpuštěna, zákonodárné shromáždění ovládané opozicí vytvořilo Radu pro správu a ochranu majetku, která má za úkol chránit majetek a řídit venezuelské podniky v zahraničí. Rada, která bude tvořena pěti členy, má mít rozsáhlé pravomoci.

Tato struktura je však nová a nefiguruje v žádném z 52 soudních procesů po celém světě, kde mezi oběma venezuelskými vládami existuje spor o víc než 40 miliard dolarů. Poslanec Juan Miguel Matheus nové uspořádání kritizoval a uvedl, že tato aktiva nebyla ohrožena, protože byla pod správou vlád, které podporují demokratický boj, který venezuelský lid v současnosti vede, uzavírá venezuelský bankovní a podnikatelský web.

PSALI JSME: Venezuelské zlaté rezervy letos klesly o šest tun

(rek)