Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Venezuelské zlaté rezervy letos klesly o šest tun

Zlaté rezervy Venezuelské centrální banky (Banco Central de Venezuela, BCV) klesly od začátku letošního roku do června o šest tun. Vyplývá to z bilance banky za první pololetí, kterou minulý týden zveřejnila místní média a následně v pondělí tohoto týdne převzala agentura Reuters.

Zlaté rezervy Venezuelské centrální banky (na snímku) klesly od začátku letošního roku do června o šest tun. Ilustrační foto: Banco Central de Venezuela

Ve druhé polovině roku 2021 měla centrální banka ve svých trezorech přibližně 79 tun. Množství zlatých prutů v trezorech banky na konci prvního letošního pololetí odpovídalo 73 tunám, což je nejméně za posledních 50 let, vyplývá z poznámek k finančním výkazům banky. BCV neuvedla podrobnosti o důvodech poklesu svých aktiv a na žádost o komentář bezprostředně nereagovala.

Zlaté pruty Venezuelské centrální banky po desetiletí přesahovaly 300 tun, a to až do let 2015-2017, kdy je úřady používaly jako zástavu při půjčkách zahraničním bankám na zajištění likvidity. „Část zlata byla získána zpět a část se ztratila při výměnách,“ poznamenala agentura Reuters.

PSALI JSME: Zlaté rezervy venezuelské centrální banky klesají, prezident Maduro potřebuje hotovost

Finanční potřeba vyrovnat se s klesající těžbou ropy a s dopadem amerických sankcí na prodej ropy vedly Madurovu vládu k tomu, že začala používat měnové zlato jako jeden ze zdrojů příjmů. Podle Madurových odpůrců za dva roky opustilo trezory BCV asi 30 tun zlata výměnou za cizí měnu v hotovosti, uvedl server Investing.

Loni v červenci Nejvyšší soud Spojeného království zamítl snahu vlády prezidenta Nicoláse Madura převzít kontrolu nad zlatými rezervami Venezuely v hodnotě přes miliardy dolarů, které jsou uloženy v londýnských trezorech britské centrální banky, Bank of England.

PSALI JSME: Venezuela se kvůli zlatu v Londýně odvolala

(luk)