Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Důvěrný dokument pojišťovny Lloyds odhalil spolčení Íránu a Venezuely

Londýnská Lloyds Marine Insurance Company v důvěrném varování pro své klienty uvedla, že agenti Sboru islámských revolučních gard a Hizballáhu posílají zlato z Venezuely do Íránu na financování teroristických aktivit libanonských milicí podporovaných Teheránem.

Zlato z Venezuely míří do Íránu na financování teroristických aktivit libanonských milicí podporovaných Teheránem. Ilustrační foto: iStock

„Účelem tohoto upozornění je informovat trh o nezákonných zásilkách zlata silami islámských revolučních gard a Hizballáhu z Venezuely do Íránu za účelem získání finančních prostředků na teroristické aktivity, financované prodejem íránské ropy v rozporu se sankcemi,“ stojí ve sdělení, které nyní zveřejnil web nezávislé televize Iran International vysílající z Londýna.

Lloyds dále dodává, že lety z Caracasu do Teheránu linkami Mahan Air jsou využívány jako nezákonný kanál k přepravě zlata jako platby za íránské ropné produkty, což je v rozporu s platnými sankcemi. Mahan Air je soukromá letecká společnost napojená na revoluční gardy, na které uvalil již dříve sankce Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv amerického ministerstva financí kvůli dodávkám zbraní.

„Zlato se pak prodává v Turecku a dalších zemích Blízkého východu, aby se vygenerovaly prostředky na teroristickou činnost,“ uvádí se v uniklém dokumentu. Lloyds také identifikuje některé lidi, kteří se na těchto aktivitách podílejí.

PSALI JSME: Venezuelské zlaté rezervy letos klesly o šest tun

Prvním aktérem je podle Lloyds zástupce Hizballáhu v Íránu Ali Kassir. Druhým je Muhammad Jaafar Kassir, vysoký představitel Hizballáhu. Íránská letecká společnost Mahan Air je představena jako třetí účastník nezákonné přepravy zlata z Venezuely. Bývalý zvláštní představitel USA pro Venezuelu Elliot Abrams už v dubnu 2020 oznámil, že Írán dostává zlato za benzín zasílaný do Caracasu.

Íránští představitelé to nejprve popřeli, nicméně Yahya Rahim-Safavi, velitel Revolučních gard, který je poradcem nejvyššího vůdce Alího Chameneího pro vojenské záležitosti, později státním médiím bez obalu řekl: „Dodali jsme benzín Venezuele a dostali jsme zlaté cihly, jež jsme přivezli do Íránu letecky, aby se předešlo jakémukoli incidentu během přepravy.“

Největší světová námořní pojišťovna proto vyzvala své klienty, aby věnovali zvýšenou péči dodržování sankcí, protože poskytované krytí by je mohlo vystavit obvinění z financování terorismu, praní špinavých peněz a daňových úniků.

PSALI JSME: Írán vytahuje zlaté cihly z venezuelských trezorů

Argentina pak 12. června 2022 uzemnila venezuelské nákladní letadlo Boeing 747 propojené s Íránem poté, co přistálo v Buenos Aires bez jakéhokoli předchozího oznámení. Washington 3. srpna požádal o povolení letadlo zadržené v Argentině zabavit kvůli podezření z napojení na mezinárodní teroristické skupiny.

„Na základě odhalených dokumentů existují i další letadla, která se používají k přepravě zlata z Caracasu do Teheránu, ale zabavení a konfiskace boeingu, který je na letišti Ezeiza v Buenos Aires, je významným krokem k narušení ekonomických zdrojů Hizballáhu,“ uvedla Iran International.

Ta prozradila také identitu jednoho ze zprostředkovatelů. Na nelegální operaci prodeje zlata odhalenou společností Lloyd’s se měl podílet íránský podnikatel Seyed Badroddin Naiemael Moosavi. Právě on měl získat náklad zlata za zvýhodněnou cenu za dodávky ropy do Venezuely. Dál pak prodával zlato na černém trhu v Turecku a umožnil tak, aby byly miliony dolarů použity na financování teroristických akcí Hizballáhu na Blízkém východě.

PSALI JSME: Írán tají kolik má zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato