Zlato (oz) / USD
1 286,10
0,10 %
Zlato (oz) / CZK
29 703,63
0,30 %
EUR / USD
1,12
0,18 %
USD / CZK
23,10
0,20 %
Zlato
Rezignace šéfa obchodu s kovy JPMorgan Chase

Sid Tipples, šéf londýnského oddělení obchodu s kovy amerického bankovního domu JPMorgan Chase, opustí banku zhruba do konce roku. Poměrně nenápadná personální informace agentury Reuters by mohla souviset s kauzou tzv. spoofingu (klamných objednávek), kterou se nyní zabývá americká justice.

Bankovní dům JPMorgan i Sid Tipples odmítli důvod rezignace pro agenturu Reuters komentovat. Foto: LinkedIn

Jak jsme včera informovali, specialista JPMorgan na obchody se vzácnými kovy John Edmonds přiznal, že od roku 2009 do roku 2015 v kooperaci s dalšími obchodníky JPMorgan manipuloval s cenami zlata, stříbra, platiny a palladia na obchodní i komoditní burze v New Yorku.

On a jeho spolupracovníci zadávali objednávky na termínované nákupy drahých kovů s úmyslem zrušit příkazy těsně před jejich realizací (spoofing). Tím ovlivňovali ceny drahých kovů v obou  směrech na úkor ostatních účastníků trhu.

Při burzovních operacích s průmyslovými a drahými kovy patří JPMorgan k největším světovým hráčům. Tipples se o vedení těchto operací dělí s Mikeem Nowakem.

Ten se z New Yorku stará o obchodování, zatímco Tipples má v Londýně ve správě logistiku, zúčtování a financování obchodů s kovy.

Došlo i na šéfy?

Tipples do JPMorgan nastoupil v roce 2010, když americká banka koupila segment obchodu s komoditami od RBS Sempra. Je členem představenstva London Bullion Market Association a jedné z komisí kovové burzy London Metal Exchange.

John Edmonds jako spolupracující obviněný přiznal, že se nezákonné obchodní strategii naučil od výše postavených obchodníků v bance a osobně ji použil nejméně stokrát s vědomím a souhlasem svých přímých nadřízených. Zdá se, že právě Tipples mohl být jedním z nich.

Bankovní dům JPMorgan i Sid Tipples odmítli důvod rezignace pro agenturu Reuters komentovat.

(rek)