Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato ztratilo, ale akcie ještě víc

Projev předsedy americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella na ekonomickém sympoziu v Kansas City před týdnem má na trhy přetrvávající vliv. Drahé kovy i akcie minulý týden většinou výrazně oslabily, když dolarové indexy vyskočily opět nahoru.

Zlato je na jedné straně využíváno jako investice, na druhé straně je i spotřebním zbožím prostřednictvím poptávky po klenotech a technologiích. Ilustrační foto: iStock

Přesto ke konci minulého týdne bylo možné vidět určité oživení zejména u zlata a stříbra. Bitcoin také klesal, ale po malém zotavení se zase posunul dolů pod úroveň 20 tisíc dolarů. Na sympoziu Powell prohlásil, že Fed udělá vše, co může, aby srazil inflaci na úroveň dvou procent, která se zdají nedosažitelná, dokud bude pokračovat okupace části Ukrajiny rudou armádou.

Navrhované zvýšení úrokových sazeb naznačuje, že americké a světové ekonomiky definitivně směřují k recesi a téměř všechny trhy odpovídajícím způsobem trpí, míní v komentáři Lawrie Williams, renomovaný analytik londýnského obchodu se zlatem Sharps Pixley.

PSALI JSME: Zlato: Dobrá zpráva, špatná zpráva

„Máme tu vyhlídku na pokračující propad akcií. Zlato však může, ale nemusí následovat, ale v každém případě zřejmě zůstává lepším diverzifikátorem investic, než akcie. V posledních několika dnech rozhodně trpělo, když se dostalo pod 1 700 dolarů za unci, byť před víkendem znovu uzavřelo nad touto úrovní,“ konstatuje Williams.

Cena zlata v samém závěru týdne poskočila o 40 dolarů za unci a opět se tak ukázalo, že až na několik výjimek je zlato zvláště funkční v nejistých dobách a snižuje celkové ztráty majetkového portfolia.

PSALI JSME: Zlatá konstanta

„Rozmanité zdroje poptávky navíc dávají zlatu zvláštní potenciál poskytovat solidní výnosy v různých tržních podmínkách, protože zlato je na jedné straně využíváno jako investice, na druhé straně je i spotřebním zbožím prostřednictvím poptávky po klenotech a technologiích,“ dodává ve svém rozboru Světová rada pro zlato (WGC).

„Zatímco je někdy těžké najít efektivní diverzifikátory, když mnohá aktiva jsou stále víc ovlivňována rostoucí nejistotou na trhu, zlato se liší v tom, že jeho negativní korelace s akciemi a jinými rizikovými aktivy se zvyšuje, když se tato aktiva rozpadají,“ konstatuje WGC.

PSALI JSME: Macleod: Zlato je a vždy bylo jedinými skutečnými penězi

(rek)