Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato: Dobrá zpráva, špatná zpráva

Tady je ta špatná zpráva. Investoři do zlata se buší do hlavy. Na americké burze obchodovaný zlatý fond SPDR Gold Shares, jehož podíly se odvíjejí od ceny zlata, za rok klesl o 5,3 procenta. S ohledem na inflaci to není nejhorší výsledek, ale mnoho investorů do drahých kovů to považuje za zklamání vzhledem k tomu, že existuje rozšířený názor, že zlato je dlouhodobé zajištění právě proti inflaci.

Očekává se, že přísnější měnová politika americké centrální banky cenu zlata sníží. Ilustrační foto: Shutterstock

A inflace letos roste, v červnu ta americká dosáhla maxima 9,1 procenta a v červenci klesla na 8,5 procenta. „Stručně řečeno, je pochopitelné, že někteří investoři jsou zklamáni výnosy zlata. Ale možná by neměli být. Navzdory letošním ztrátám zlato výrazně překonalo širší akciový trh,“ konstatuje portál ekonomického časopisu Forbes.

A dodává: „Ten se posuzuje podle indexu S&P 500, a ten za stejné období propadl o silných 14,9 procenta bez dividend. Zlaté akcie nevyplácejí žádné dividendy, přesto ztráty z akciového trhu jsou přibližně třikrát větší než ztráty z držení zlata.“

PSALI JSME: Denní spekulace o zlatu jsou jak pára nad hrncem

Špatnou zprávou pro investory do zlata rozšiřuje předpoklad, že oslabení pravděpodobně nějakou dobu potrvá. Odborníci argumentují tím, že Jerome Powell, předseda Fedu (americké centrální banky, pozn. aut.) znovu potvrdil, že hlavním cílem bude snížení inflace, i kdyby to mělo být na úkor ekonomického růstu.

PSALI JSME: Macleod: Zlato je a vždy bylo jedinými skutečnými penězi

„Očekává se, že přísnější měnová politika cenu zlata sníží,“ uvádí nedávná zpráva komoditní poradenské firmy CPM Group. „To znamená, že v nejbližší budoucnosti nelze očekávat, že by došlo k jejímu oživení. Ale ta dobrá zpráva je, že dopad na akcie pravděpodobně bude daleko horší,“ napsal Forbes.

Odolnost zlata tváří v tvář obecnému poklesu trhu se pak podle něj jeví spíš jako inspirativní. „Zlato ztratilo mnohem míň, než mnoho jiných sektorů, i když nemá přidanou hodnotu ve vyplácení úroků nebo dividend,“ připomíná Forbes.

PSALI JSME: Co by, kdyby…

(rek)