Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato je zpět nad 1800 dolary za unci kvůli nové variantě koronaviru

Komoditní sektor se již šestý týden v řadě obchodoval na nižší úrovni, přičemž pokračující ztráty v oblasti energií a kovů, a to jak drahých, tak průmyslových, byly jen mírně kompenzovány dalším týdnem zisků v zemědělském sektoru.

Zlato je zpět nad 1800 dolary za unci kvůli nové variantě koronaviru. Ilustrační foto: iStock

Kromě nedávného posílení dolaru, obnovených výluk v Evropě v souvislosti s covidem a rizika zpomalení v Číně, která je největším světovým spotřebitelem surovin, trhy v pátek otřásl objev nové varianty koronaviru.

Nová varianta viru covid byla identifikována v Jihoafrické republice a pozorovatelé se obávají, že její výrazné mutace by mohly znamenat, že se současné vakcíny nemusí ukázat jako účinné, což by vedlo k novému zatížení zdravotnických systémů a zkomplikovalo snahy o znovuotevření ekonomik a hranic.

Tyto obavy pomohly v pátek vyvolat vlnu opatrnosti na světových trzích, kde došlo k poklesu akciových trhů po celém světě a výnosy amerických státních dluhopisů obrátily směr poté, co na začátku týdne rostly kvůli zvýšenému riziku, že centrální banky urychlí své normalizační úsilí v boji proti rostoucí inflaci.

PSALI JSME: Zlato po nominaci Powella kleslo

Na devizovém trhu vyskočil japonský jen a dolar, který na začátku týdne dosáhl 16měsíčního maxima, se vrátil níže, čímž zpochybnil nedávno vytvořené dlouhé pozice. Zlato se zotavilo poté, co se na začátku týdne propadlo o 70 dolarů, když prolomení pod klíčovou technickou úroveň 1830 USD vyvolalo prodeje nedávno vytvořených dlouhých pozic hedgeových fondů.

Zlato kleslo pod hladinu podpory v oblasti 1830-35 dolarů za troyskou unci po opětovném jmenování Jeroma Powella předsedou Fedu (americká centrální banka, pozn. red.), které si v kombinaci se spekulacemi Bílého domu vynutilo změnu zaměření Federálního rezervního systému.

Tváří v tvář vyhlídce, že více než 200 milionů lidí s prací bude poškozeno pasivním působením Fedu na inflaci s cílem podpořit tvorbu pracovních míst pro osm milionů lidí bez práce, možná vedlo prezidenta Bidena a jeho tým k rozhodnutí ponechat Powella ve funkci a zároveň požadovat změnu zaměření. Po opětovném jmenování Powella i jmenování Brainardové jako nové místopředsedkyně, oba vystoupili s prohlášením, které jasně ukazovalo změnu zaměření.

PSALI JSME: Zlato je zpět nad 1800 dolary za unci kvůli nové variantě koronaviru

Powell mimo jiné uvedl: „Víme, že vysoká inflace si vybírá daň na rodinách, zejména na těch, které jsou méně schopné pokrýt vyšší náklady na základní potřeby, jako jsou potraviny, bydlení a doprava. Využijeme naše nástroje jak k podpoře ekonomiky a silného trhu práce, tak k tomu, abychom zabránili tomu, že se vyšší inflace zakoření.“

Zlato tyto komentáře poškodily, protože dodaly dolaru další impuls a zároveň poslaly počet očekávání zvýšení sazeb o 25 bazických bodů v roce 2022 na tři. Na dlouhém konci začal výnos desetiletých dluhopisů atakovat klíčovou rezistenci kolem 1,7 procenta.

Olej do ohně výprodejů zlata přilily údaje americké CFTC (americká vládní Komise pro obchodování s komoditami, pozn. red.), které zdůraznily, že úroveň spekulativních dlouhých pozic zlata na trhu s futures zaznamenala před a zejména po šoku z údajů CPI (americký Index spotřebitelských cen, pozn. red.) na začátku listopadu ztrojnásobení na 14měsíční maximum.

PSALI JSME: Bank of America: Unce zlata bude napřesrok za 2049 dolarů

Tento vývoj zaznamenal prudký obrat v pátek, kdy se objevily zprávy o viru, a podpořil tak silné oživení zlata zpět nad úroveň 1800 dolarů za unci. Kromě toho, že likvidace dlouhých pozic vytvořila prostor pro vstup nových dlouhých pozic, bylo počáteční oživení zjevně poháněno poptávkou po bezpečném přístavu.

Kryptoměny se propadly o více než deset procent, zatímco stříbro a platinu, vzhledem k jejich pověsti průmyslových kovů, bylo možné nalézt na spodku tabulky výkonnosti tohoto týdne. Vývoj, který by mohl způsobit, že zlato bude bojovat o další pokrok.

Z technického hlediska bude zlato potřebovat překonat pásmo odporu začínající na 1816 dolarech a pouze prolomení nad 1840 dolarů bude signálem, že se hybnost obnovila natolik, aby vyvolala pohyb k novému maximu cyklu nad 1877 dolarů. Hodně bude záležet na tom, zda se současné vakcíny ukáží jako účinné proti novému kmeni, čímž se potenciálně zabrání většímu ekonomickému propadu.

PSALI JSME: Ole Hansen: Zlato má co dohánět

Ole Hansen

Autor je vedoucí oddělení komoditní strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)