Zlato (oz) / USD
1 910,55
0,20 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato po nominaci Powella kleslo

Ceny zlata se v pondělí pohybovaly v agresivním medvědím trendu a zřejmě se řídily zprávou, že předseda americké centrální banky (Fed) Jerome Powell byl americkým prezidentem Joe Bidenem nominován na druhé funkční období.

Ceny zlata se v pondělí pohybovaly v agresivním medvědím trendu. Ilustrační foto: iStock

Ačkoli by jen málokdo Powella považoval za „jestřába“, je evidentní, že jeho opětovné jmenování do funkce má něco společného s propadem cen zlata pod klíčovou úroveň podpory na úrovni 1834 amerických dolarů za troyskou unci. „Když si dáme všechny střípky dohromady, zdá se, že ceny zlata klesají proto, že Powellova nominace dodala větší důvěryhodnost tvrzení, že inflace může mít přechodný charakter,“ domnívá se James Stanley, seniorní stratég odborného webu DailyFX.com.

Podle jeho názoru právě „přechodnost inflace“ držela ceny zlata po celé léto na uzdě, i když míra inflace letěla vzhůru. „A když ceny zlata začátkem tohoto měsíce vyskočily, bylo to po holubičím rozhodnutí Federálního výboru pro otevřený trh o sazbách, v němž se Powell odmítl k nim vyjádřit. A pak o týden později inflační tisk klesl, což umožnilo cenám zlata vyběhnout až k Fibonacciho rezistenci kolem 1870 dolarů,“ připomíná Stanley.

PSALI JSME: Vymění Biden Powella v čele Fedu za Brainardovou?

Server marketwatch.com v pondělí v souvislosti s opětovnou nominací Powella napsal, že zlato zaznamenalo nejprudší denní pokles za více než tři měsíce a usadilo se na více než dvoutýdenním minimu, protože výnosy amerických státních dluhopisů a dolar vyletěly vzhůru. „Drahé kovy potrápila rally výnosů a posílení amerického dolaru,“ uvedl server s tím, že žlutý kov zaznamenal třetí pokles v řadě a skončil na nejnižším bodě od letošního 4. listopadu.

Prosincové zlato zakončilo den poklesem o 45,30 dolarů, tedy o 2,4 procenta a usadilo se na ceně 1 806,30 USD za tryskou unci. Obchodování s drahým kovem probíhalo v době, kdy dolar, měřeno americkým dolarovým indexem vzrostl o necelých 0,5 procenta a držel se poblíž nejvyšší úrovně od léta 2020. Kromě toho vzrostl výnos amerických desetiletých státních dluhopisů z pátečních 1,535 % na 1,622 procenta.

PSALI JSME: Milton Friedman by teď nakupoval zlato

(luk)

Další z kategorie Zlato