Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Vymění Biden Powella v čele Fedu za Brainardovou?

Pokud bude Lael Brainardová jmenována předsedkyní americké centrální banky, Federálního rezervního systému (Fed), prvním krokem může být ještě více holubičí centrální banka. Uvedla to na sklonku tohoto týdne americká televizní stanice CNBC.

Stane se Lael Brainardová novou předsedkyní americké centrální banky? Foto: By Federalreserve – brainard_lael_BDM_4x5, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47401863

To znamená, že Fedu bude trvat déle, než zvýší úrokové sazby, nebo že zpřísní svou politiku více, než za nynějšího předsedy Jeroma Powella. V současné době obchodníci očekávají, že americká centrální banka začne zvyšovat sazby ve druhé polovině příštího roku, jakmile ukončí svůj program nákupu dluhopisů.

„Ještě nedávno se mělo za to, že Powell bude znovu nominován na post předsedy, ale prezident Joe Biden nyní vedl rozhovory s Powellem i Brainardovou a očekává se, že během tohoto víkendu oznámí své rozhodnutí,“ informoval web stanice CNBC.

Osmašedesátiletý Powell je předsedou Fedu od roku 2018. Republikán a bývalý manažer soukromého kapitálu byl do Rady guvernérů Federálního rezervního systému jmenován prezidentem Barackem Obamou v roce 2012 a prezident Donald Trump jej jmenoval předsedou.

„Domnívám se, že Powell, jenž byl nominován bývalým prezidentem Trumpem, skončí, a že na jeho místo bude jako nová šéfka Fedu jmenována Brainhardová,“ sdělil redakci našeho portálu analytik společnosti Zlato.cz David Marášek.

Ed Mills, washingtonský politický stratég společnosti Raymond James, se svěřil se svým odhadem, že „trh vnímá Brainardovou jako mírně holubičí“. Podle něj není mezi oběma kandidáty výrazný rozdíl. „Největší výhodou, kterou Powell má, je důvěra a jistota trhu a jakási zkušenost, že i přes značný politický tlak dělá přesně to, co považuje za správné,“ řekl Mills.

Devětapadesátiletá Brainardová je guvernérkou Rady guvernérů Federálního rezervního systému od roku 2014. V době Obamovy administrativy byla náměstkyní ministra financí pro mezinárodní záležitosti.

Na prezidenta Bidenovi by podle něj padl jakýkoliv negativní důsledek, který by vyplynul z měnové politiky. „Tím spíše, kdyby změnil toho, kdo stojí v čele Fedu,“ uvedl. Dluhopisoví stratégové tvrdí, že pokud bude Brainardová nominována, mohla by se zvýšit inflační očekávání na trhu, což by vedlo k nárůstu nástrojů souvisejících s inflací, jako jsou například inflačně chráněné státní dluhopisy.

Rozdíl mezi výnosy státních dluhopisů s kratší dobou splatnosti, jako jsou např. ty dvouleté, a dluhopisů s delší dobou splatnosti, jako jsou desetileté, by se mohl zvětšit, přičemž výnos desetiletých dluhopisů by se v důsledku obav z inflace zvýšil.

Neočekává se, že by volba jednoho z kandidátů měla pro akcie bouřlivý dopad, ale finanční trhy by mohly reagovat, uvedl web televize CNBC. Peter Boockvar, investiční ředitel společnosti Bleakley Global Advisors, a další neočekávají vůbec žádnou velkou reakci trhů na Powella, pokud bude nominován na další čtyři roky, ale v případě Brainardové by tomu mohlo být jinak.

Brainardovou na post předsedkyně podporovali progresivisté v Demokratické straně, kteří chtějí přísnější regulaci bank. „Stále si myslím, že Powell dává smysl, už jen proto, že je z hlediska potvrzení nejjednodušší. Poskytl by také krytí progresivním kandidátům, kteří obsadí ostatní místa,“ řekl Isaac Boltansky, ředitel politického výzkumu ve společnosti BTIG.

PSALI JSME: Americké akcie oslabil možný brzký nárůst úrokových sazeb v USA

„Před dvěma týdny jsem si myslel, že předseda Powell je jasnou volbou pro své znovujmenování. Nyní si tím nejsem jistý. Zdá se, že šance a pravděpodobnosti klesají. Vyšší než očekávané údaje o inflaci škodí,“ konstatoval Michael Arone, hlavní investiční stratég americké divize SPDR společnosti State Street Global Advisors.

Skutečnost, že byl jmenován Trumpem, z Powella v jeho očích dělá snadného obětního beránka pro nynější vládu. „Když tyto věci spojíme dohromady a skutečnost, že to trvá tak dlouho, ukazuje mi to na to, že šance na jeho opětovné jmenování klesají,“ dodal Arone.

„Powellovým pádem by bylo, kdyby špatně interpretoval inflaci. Ale její politika, pokud by se dostala do funkce, pravděpodobně inflaci nezchladí,“ uvedl a dodal, že obavy z Brainardové v nové roli mohou odrážet akcie největších amerických bank. Banky jako JPMorgan, Citigroup a Bank of America uzavřely ve středu na nižší úrovni. Ve čtvrtek JPMorgan pokračovala v poklesu..

„Brainardová by mohla být tvrdší v oblasti bankovní regulace, klimatických změn a rozdílů v bohatství. Tam se bude snažit vtisknout své otisky do role předsedkyně,“ řekl Arone. Tyto oblasti, v nichž se od Powella liší, jsou podle Arona také důvodem, proč tolik progresivních demokratů prosazuje její jmenování.

Biden by mohl jmenovat tři další členy Rady guvernérů Federálního rezervního systému a až čtyři, pokud by Powell nebyl znovu nominován a rozhodl se odstoupit. Funkční období místopředsedy Fedu Richarda Claridy skončí na začátku roku 2022. Nedávno rezignoval místopředseda Fedu pro dohled Randal Quarles, a to s účinností ke konci prosince. Uvolnilo se také jedno místo v bankovní radě. Očekává se, že Brainard bude také zvažován buď na pozici, kterou nyní zastává Clarida, nebo na pozici, kterou opustil Quarles.

Diane Swonková, hlavní ekonomka společnosti Grant Thornton, uvedla, že trh se může mýlit, pokud Brainardovou vykreslí jako více holubičí: „Největší rozdíl mezi ní a Powellem je v tom, že by mohla být rychlejší v otázce klimatických změn, i když Powell byl docela rychlý. Druhá věc je, že je mnohem otevřenější vůči kryptoměnám pro Fed, a to je největší rozdíl, který mezi nimi vidím.“

Swonková uvedla, že Powella i Brainardovou považuje za stejně kompetentní, ale vzhledem k výzvám, kterým Fed a ekonomika čelí, dává přednost kontinuitě. „Bude to velmi obtížná navigace a Fed bude potřebovat všechny ruce na palubě,“ vykreslila Swonková obrazně budoucí vývoj americké měnové politiky s tím, že „každá jistota je v této fázi hry dobrá, a proto kontinuita pomáhá“.

Michael Schumacher, ředitel pro sazby společnosti Wells Fargo, řekl, že není jasné, zda trh již počítá s určitým očekáváním ohledně nominace Brainardové. Pětileté sazby na trhu amerických státních dluhopisů byly tento týden nižší, ale oproti stavu před týdnem vzrostly. Na své současné úrovni naznačují, že obchodníci očekávají v příštích pěti letech průměrnou úroveň inflace ve výši 3,16 procenta.

Sam Stovall, hlavní investiční stratég společnosti CFRA, uvedl, že index Dow Jones Industrial Average měl za Powellovy vlády roční složené tempo růstu 11 procent. „To ho řadí do středu 16 předsedů Fedu od roku 1914,“ řekl.

PSALI JSME: Analytik Deutsche Bank: Reálné výnosy patrně zůstanou ještě dlouho záporné

Medián složené roční míry růstu za všech předsedů Fedu činil 8,5 procenta. Nejlepší byl Daniel Crissinger v letech 1923 až 1927 s tempem 17,5 procenta, následovaný Paulem Volckerem s 15,4 procenta v letech 1979 až 1987.

„Pokud bude Powell znovu jmenován, pravděpodobně nakonec uvidíme růst akcií i dluhopisů,“ řekl Stovall. Brainardová by podle jeho názoru přinesla prvek nejistoty, což by mohlo být zpočátku negativní, ale její vnímaná holubičí povaha může být pro akcie plusem. Stovall poznamenal, že Dow v prvních šesti měsících vlády nového předsedy Fedu zaznamenal téměř čtyřprocentní medián růstu a ve dvou třetinách případů vzrostl.

„Výnosy dluhopisů by se mohly posunout o něco výše. Už víme, jaká bude pravděpodobně trajektorie zužování a kdy dojde k prvnímu zvýšení sazeb,“ řekl Stovall. „Pokud bude Brainardová jmenována, akciový trh buď vzroste o něco více, než by vzrostl při renominaci Powella, nebo bude přešlapovat na místě.“

Jim Caron ze společnosti Morgan Stanley Investment Management uvedl, že pokud jde o politiku, budou si oba velmi podobní a trh se v případě nominace Brainardové může pohnout jen nepatrně. „Není to tak, že by se jeden z nich dramaticky lišil od druhého,“ řekl Caron: „Není to tak, že byste přešli od jestřába k holubici. Měníte vedení, nikoliv filozofii.“

PSALI JSME: Trump: Jmenování Powella do čela Fed nelituji

(luk)

Další z kategorie Světová ekonomika