Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato získává na síle díky slabému dolaru

Spotové zlato se včera obchodovalo kolem 1 816 amerických dolarů za troyskou unci, což je nejvyšší hodnota za tento týden. Šlo o třetí po sobě jdoucí růst zlata na burze Comex. Zelená bankovka se dostala pod prodejní tlak po komentářích šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella.

Zlato je označováno za pojistku proti inflaci a tuto nálepku posiluje tím, že se od začátku roku 2022 drží na slušné úrovni podpory. Nyní získává na síle díky slabému dolaru. Ilustrační foto: iStock

Poté, co zápis z prosincového zasedání Federálního výboru pro otevřený trh americké centrální banky (FOMC), jenž který určuje cíle peněžní politiky USA a rozhoduje o nastavení klíčových úrokových sazeb, poslal investory do cen pevnějšího zpřísnění, byla Powellova slova vnímána jako „více holubičí“.

„Ekonomika již nevyžaduje extrémně uvolněnou politiku,“ řekl Powell na slyšení v Senátu, které se konalo kvůli potvrzení prodloužení jeho mandátu do roku 2024. Předseda Fedu uvedl, že členové FOMC jsou zajedno v tom, že chtějí zvýšení úrokových sazeb v letošním roce, i když o načasování a frekvenci zvyšování není rozhodnuto.

PSALI JSME: Zlato tlačí na kritickou resistenci ve výši 1 830 dolarů

„Všichni členové výboru vidí zvyšování úrokových sazeb v letošním roce. Medián byl tři,“ řekl Powell. Agentura Fitch Ratings ve své prognóze zveřejněné v úterý předpověděla, že Fed letos zvýší sazby dvakrát a příští rok ještě čtyřikrát. Šéf Fedu zároveň zopakoval, že americká centrální banka s nákupy aktiv skončí v březnu a že inflační tlaky se pravděpodobně protáhnou i do letošního roku.

„Tato zpráva pomohla akciím k odrazu a na Wall Street se obchodovalo v zelených číslech, k čemuž přispěl i spekulativní zájem o nákup technologických akcií po posledním výprodeji v tomto sektoru. Výnosy amerických vládních dluhopisů se snížily, což je další známka zmírnění obav, které hrají proti zelené měně,“ uvedl včera odborný server FXstreet.

PSALI JSME: Dokonalá bouře pro zlato

Zlato je označováno za pojistku proti inflaci a tuto nálepku posiluje tím, že se od začátku roku 2022 drží na slušné úrovni podpory. „V loňském roce v této zajišťovací misi několikrát selhalo, protože jeho konkurenti – dolar a výnosy amerických státních dluhopisů – rostly kvůli očekávání zvyšování sazeb americké centrální banky,“ napsal server Investing.com.

„Důvod, proč se zlatu bude dařit lépe, není jednoznačný, ale zdá se nepravděpodobné, že by na zadním konci křivky státních dluhopisů došlo k výraznému zvýšení výnosů, jakmile se dostaneme přes prvních pár zvýšení sazeb Fedu,“ uvedl Ed Moya, analytik on-line obchodní platformy OANDA: „Čím déle se zlato bude držet nad hranicí 1 800 dolarů, tím více budou tzv. shortoví hráči otrávení.

PSALI JSME: Saxo Bank: Zlato a stříbro mohou v roce 2022 překvapit

(luk)