Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Saxo Bank: Zlato a stříbro mohou v roce 2022 překvapit

Zlatu se v posledních dnech roku 2021 podařilo dosáhnout malé rally, čímž snížilo roční ztrátu na zhruba 3,6 procenta, a i když šlo o nejhorší pokles od roku 2015, byl to pro žlutý kov úctyhodný rok, a to i s ohledem na nepříznivý vliv očekávání růstu úrokových sazeb a nejsilnějšího dolaru za posledních šest let.

Podle Saxo Bank mohou zlato a stříbro v roce 2022 překvapit. Ilustrační foto: iStock

Jakmile se usadí prach, je velmi důležité sledovat, co FOMC (Federální výbor pro otevřený trh americké centrální banky, pozn. red.) dělá, a ne co říká, a s ohledem na to mohou zlato, stříbro a v neposlední řadě i platina v roce 2022 pozitivně překvapit.

Zlatu se v posledních dnech roku 2021 podařila malá rally, čímž snížilo roční ztrátu na zhruba 3,6 procenta, a i když šlo o nejhorší pokles od roku 2015, byl to pro žlutý kov vlastně slušný rok. V neposlední řadě s ohledem na protivítr v podobě očekávání růstu úrokových sazeb a dolaru, který vůči širokému koši měn vzrostl o pět procent, což je jeho nejlepší rok od roku 2015.

Zlato je často využíváno manažery fondů jako ochrana proti neočekávaným událostem, ať už jde o makroekonomický nebo geopolitický vývoj. Zeď peněz poskytnutá vládami a centrálními bankami po první vlně vypuknutí covidu-19 pomohla snížit makroekonomická rizika a zároveň poslala akciový trh prudce vzhůru, což vedlo k tomu, co můj kolega nazval pro akcie ohromujícím rokem.

V reakci na tento vývoj celková držba fondů obchodovaných na burze krytých zlatem v průběhu roku trvale klesala, neboť investoři, včetně některých největších správců aktiv z reálných peněz, snížili svou držbu o 287 tun, což je nejvíce od roku 2013, zatímco v roce 2020, během prvního roku pandemie, fondy přidaly 750 tun.

PSALI JSME: Vývoj cen na trhu se zlatem teď určují hedgeové fondy

Během prvních dnů obchodování v roce 2022 se zlato po dosažení šestitýdenního maxima vrátilo do své zavedené komfortní zóny poblíž 1800 dolarů za troyskou unci. Tento největší pokles za posledních šest týdnů byl vyvolán prudkým růstem výnosů dluhopisů, protože investoři se připravovali na letošní zpřísnění měnové politiky.

Oslabení bylo způsobeno prudkým obratem u některých dalších kovů, v neposlední řadě u platiny, která se v jednu chvíli v pondělí propadla o více než 50 dolarů, čímž její diskont vůči zlatu vzrostl na 13měsíční maximum nad 870 dolarů za unci.

Prvních pár týdnů v novém roce často nepřináší mnoho směrové inspirace a vodítek ohledně toho, co se bude dít dál, a dokud se nevyjasní situace ohledně směřování dolaru, načasování a tempa zvyšování sazeb Fedu (americká centrální banka, pozn. red.), zlato může mít problém se orientovat.

Klíč ke konečnému směřování závisí, jak již bylo zmíněno, na směru dolaru a v neposlední řadě na tom, jak vysoko se mohou dostat reálné výnosy. Domníváme se, že rok 2022 by mohl nabídnout drsnou jízdu pro světové akcie, protože úrokové sazby rostou a spotřebitelé si po divokém roce silných spotřebitelských výdajů nechávají více peněz v kapsách.

PSALI JSME: Dokonalá bouře pro zlato

Musíme pozorně sledovat, co americký FOMC udělá, a ne co řekne, protože to vytvoří skutečný dopad. Investoři, kteří si uvědomí kroky Fedu a poté i správné směřování čínské ekonomiky v roce 2022, budou pravděpodobně těmi, kdo budou realizovat největší zisky ze svých investic.

Nevěříme, že reálné výnosy v USA mohou vzrůst v takové míře, jakou předpovídají ostatní, a s ohledem na to a na vyhlídky na to, že americké akcie se dostanou z varu, se domníváme, že zlato, stejně jako stříbro a platina, nabídnou v roce 2022 kladný výnos, přičemž žlutý kov opět prokáže své kvality jako investice, která v průběhu času zlepšuje výnosy a zároveň snižuje riziko a celkovou volatilitu v portfoliu.

Oživení ceny zlata pravděpodobně povede k ještě vyšší výkonnosti stříbra a potenciálně i platiny. Oba kovy budou mít vítr v zádech ze zvýšeného důrazu na rozvíjející se přechod na zelenou energii, přičemž poptávka po platině bude kromě oživujícího automobilového průmyslu pocházet z výroby vodíku a po stříbře ze solárních panelů a dalších elektrických zařízení.

PSALI JSME: Zlato a drahé kovy na konci roku 2021 stoupaly

Ole Hansen

Autor je vedoucí oddělení komoditní strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)