Zlato (oz) / USD
2 318,37
0,15 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato za osm tisíc dolarů_Chiméra nebo blízká budoucnost?

V hierarchii hodnot je zlato nad nekrytými penězi. Poslední desetiletí ale charakterizovala důvěra v peníze, které tvoří lví podíl na světových mezinárodních rezervách.

Zdá se, že centrální banky začínají důvěru v měny ztrácet, protože loni vzrostly zlaté rezervy o rekordních 1 136 tun, zatímco devizové klesly rovněž rekordně o 950 miliard dolarů. Ilustrační foto: iStock

Okupace Ukrajiny, inflace, rizika insolventnosti však tento trend obracejí. Dlouhodobý model oceňování zlata, který předpokládá, že bude tvořit většinu mezinárodních rezerv, ukazuje, že by cena zlata v nadcházející dekádě měla přesáhnout 8 000 dolarů.

„Po zrušení zlatého standardu v roce 1971, došlo k masivnímu nárůstu nabídky nekrytých peněz, úvěrů a cenných papírů. Globální dluh vůči hrubému domácímu produktu (HDP) se blíží historickému maximu z roku 2020.

PSALI JSME: Proč by unce zlata nemohla stát 5000 dolarů?

Světový finanční systém se příliš rozrostl a propletl. Jedno velké selhání může ohrozit stabilitu celého uspořádání. Jediným způsobem, jak ho potom obnovit, by bylo zvýšení ceny zlata,“ konstatuje expert na zlaté trhy Jan Nieuwenhujis. Není důvod mu nevěřit. Menší ukázku po selhání jen několika bank jsme zažili právě v tomto týdnu.

„Centrální banky vytiskly od roku 2008 tolik peněz, že jich je víc, než hodnoty, jež celý svět vyprodukoval. Přesto však mají v měnové rezervy neobvyklou důvěru, protože podíl zlata na jejich rezervách loni tvořil jen 16 procent, oproti historickému průměru 59 procent.

PSALI JSME: Analytik: Cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší

Nyní se ale zdá, že centrální banky začínají důvěru v měny ztrácet, protože loni vzrostly zlaté rezervy o rekordních 1 136 tun, zatímco devizové klesly rovněž rekordně o 950 miliard dolarů. Velké nákupy zlata v posledních letech ukazují, jak hodně centrální banky věří, že se systém uzdraví.

Ve světle války, která způsobila, že USA zmrazily dolarové účty ruské centrální banky, ve světle inflačních a solventnostních rizik komerčních i centrálních bank, je trend zvyšování podílu zlata na celkových rezervách logický.

PSALI JSME: Cena zlata se zdvojnásobí, tvrdí šéf investiční společnosti Peter Boockvar

Pokud bychom tento trend rozšířili a předpokládali, že zlato vytvoří konzervativních 51 procent světových rezerv, cena zlata by musela být kolem 10 000 dolarů za unci. Centrální banky používám jako zástupce celé ekonomiky. Soukromý sektor je na podobné lodi: Má také malou expozici vůči zlatu oproti úvěrovým aktivům.

Rozhodně to nebudou jen centrální banky, jež poženou cenu zlata nahoru. Řekněme, že cena 8 000 dolarů za unci, což je orientační údaj, by mohla znamenat, že podíl zlata na celkových rezervách přesáhne 50 procent,“ uzavírá svou studii Nieuwenhujis.

PSALI JSME: Cena zlata ukazuje, že něco není v pořádku

(rek)

Další z kategorie Zlato