Zlato (oz) / USD
1 922,54
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena zlata ukazuje, že něco není v pořádku

Navzdory mnohamiliardovým záchranným lanům pro problémové banky v USA a Švýcarsku, obavy z rozšíření nákazy vyhnaly cenu zlata nad 1 989 dolarů za troyskou unci. Vichr pohlcující další trhy totiž vedl k poptávce po bezpečných aktivech. A vysoká cena zlata poukazuje na to, že vše ještě není v pořádku.

Nové zprávy sice ubraly zlatu na lesku, ale ne natolik, aby přestalo být atraktivní. Pokud by úzkost z hloubky problémů v bankách trvala, mohla by cena jít ještě výš. Ilustrační foto: Shutterstock

I přesto, že 11 amerických bank do záchrany problémové First Republic Bank vložilo 30 miliard dolarů. Stalo se tak po oznámení Credit Suisse, že uplatní opci na půjčku až 54 miliard dolarů od Švýcarské národní banky.

JP Morgan, Citibank, Bank of America a Wells Fargo vložily každá pět miliard dolarů, Goldman Sachs a Morgan Stanley po 2,5 miliardy dolarů. Další banky přispěly menšími částkami. Boj o důvěru trhů něco stojí.

„Na jedné straně to slouží k ujištění vkladatelů a akcionářů, že banky mají po ruce dostatek likvidity. Na druhou stranu to odhaluje rozsah krize důvěry. Větší banky prý zaznamenaly nárůst vkladů, protože klienti ztratili důvěru k malým a regionálním bankám,“ poznamenává analýza portálu DailyFX.

PSALI JSME: Pád banky, útěk do bezpečí, růst ceny zlata

Pokud by úzkost z problémů v bankách trvala, mohla by cena zlata jít ještě výš. Podporu zlatu totiž poskytly i sázky na méně jestřábí postoj americké centrální banky.

Kolaps středně velkých finančních domů – Silicon Valley Bank a Signature Bank – donutil obchodníky omezit očekávání agresivnějšího zvyšování úrokových sazeb. Slabší americký dolar zase vedl k poklesu výnosů amerických státních dluhopisů a poskytuje podporu neúročenému zlatu.

„Zmíněná očekávání vybízejí k novým výprodejům kolem amerického dolaru, což se ukazuje jako další faktor působící jako příznivý vítr pro komoditu denominovanou v amerických dolarech,“ potvrzuje komentář makléřů FXStreet. Ať tak, či onak, cena zlata zaznamenala největší zisky za poslední rok.

PSALI JSME: Množí se prognózy bank na vyšší cenu zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato