
„Ze začátku roku zlato zaznamenalo krátkodobý pokles papírového trhu, fyzický trh ale stále láme rekordy. Tržby prodejců v Česku i v Evropě dlouhodobě a kontinuálně rostou. Do konce léta lze očekávat navýšení hodnoty žlutého komu až k 1900 dolarům (39 928 Kč) za unci,“ uvedl Brůna.
Centrální banky se snaží nastartovat ekonomiku záplavou nových peněz, vlády přidávají rozsáhlou fiskální stimulaci. V důsledku toho začíná zrychlovat inflace a rostou inflační očekávání, což je tradičně prostředí, ze kterého podle Brůny drahé kovy dlouhodobě profitují.
Obavy z inflace a nižších sazeb budou hlavním motorem pro růst ceny zlata, doplnil obchodní ředitel společnosti Zlaťáky Jan Rožek. V prvním čtvrtletí podle něj zlato reagovalo především na pohyby úrokových sazeb. Cenu zlata v dubnu ovlivnila hlavně vyšší inflace a také větší schodky amerického federálního rozpočtu.
Další růst případů koronaviru v různých částech světa, jako například v Indii, vyvolává podle Rožka obavy investorů, a proto roste poptávka po zlatě. „Optimismus investorů po rychlém oživení v dubnu utichl, pokud bude i nadále v květnu klesat, předpokládáme zvýšení poptávky po zlatě jako bezpečném přístavu a počítáme tedy i s růstem jeho ceny,“ podotkl.
„Mezi lidmi je velký objem hotovosti a jeho rozumná část končí ve fyzických kovech, protože investoři zlato stále vnímají jako bezpečný přístav. Dalším důvodem rostoucí ceny zlata i jeho fyzických prodejů je očekávaný rostoucí trh,“ upozornil Brůna.
(ČTK)