Zlato (oz) / USD
1 764,30
0,22 %
Zlato (oz) / CZK
38 041,76
0,18 %
EUR / USD
1,19
0,05 %
USD / CZK
21,56
0,04 %
Zlato
Zlato včera zdražilo na letošní maximum, za měsíc cena stoupla o pět procent

Cena zlata vystoupala na své letošní maximum 1833 dolarů (cca 38 520 Kč) za troyskou unci. Za poslední měsíc vzrostla o pět procent, meziročně o více než 100 dolarů (cca 2100 Kč), řekl ČTK na základě dat agentury Bloomberg předseda představenstva českého lídra trhu s investičními kovy Golden Gate CZ Libor Brůna.

Obavy z inflace a nižších sazeb budou hlavním motorem pro růst ceny zlata. Foto: iStock

„Ze začátku roku zlato zaznamenalo krátkodobý pokles papírového trhu, fyzický trh ale stále láme rekordy. Tržby prodejců v Česku i v Evropě dlouhodobě a kontinuálně rostou. Do konce léta lze očekávat navýšení hodnoty žlutého komu až k 1900 dolarům (39 928 Kč) za unci,“ uvedl Brůna.

Centrální banky se snaží nastartovat ekonomiku záplavou nových peněz, vlády přidávají rozsáhlou fiskální stimulaci. V důsledku toho začíná zrychlovat inflace a rostou inflační očekávání, což je tradičně prostředí, ze kterého podle Brůny drahé kovy dlouhodobě profitují.

Obavy z inflace a nižších sazeb budou hlavním motorem pro růst ceny zlata, doplnil obchodní ředitel společnosti Zlaťáky Jan Rožek. V prvním čtvrtletí podle něj zlato reagovalo především na pohyby úrokových sazeb. Cenu zlata v dubnu ovlivnila hlavně vyšší inflace a také větší schodky amerického federálního rozpočtu.

Další růst případů koronaviru v různých částech světa, jako například v Indii, vyvolává podle Rožka obavy investorů, a proto roste poptávka po zlatě. „Optimismus investorů po rychlém oživení v dubnu utichl, pokud bude i nadále v květnu klesat, předpokládáme zvýšení poptávky po zlatě jako bezpečném přístavu a počítáme tedy i s růstem jeho ceny,“ podotkl.

„Mezi lidmi je velký objem hotovosti a jeho rozumná část končí ve fyzických kovech, protože investoři zlato stále vnímají jako bezpečný přístav. Dalším důvodem rostoucí ceny zlata i jeho fyzických prodejů je očekávaný rostoucí trh,“ upozornil Brůna.

(ČTK)