Zlato (oz) / USD
1 927,73
0,24 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato určitě neprodávejte!

Kdo má zlato, už delší dobu dobře ví, že denní ba i měsíční vývraty jeho ceny jsou jen odrazem spekulací burzovních makléřů. Stále platí, že z tuny zlatonosné horniny se v průměru získají 1,5 až 3 gramy zlata.

Zlato nikdy nebylo tak atraktivní, jako dnes, tvrdí Alasdair Macleod, jenž je obchodníkem s cennými papíry a členem londýnské burzy již více než čtyři desetiletí. Ilustrační foto: iStock

Náklady důlních firem na vytěžení troyské unce zlata (31,1 gramu, pozn. aut.) se pohybují kolem 1 300 amerických dolarů, a pokud se má těžba vyplatit, cena už nikdy neklesne pod tuto hranici. Vše co je nad ní, diktuje volný trh.

„Výprodej zlata, který jsme teď viděli, pochází z rukou slabších spekulantů, kteří si mysleli, že se zlato posune přes 2 000 dolarů. Těch slabších jsme se zbavili a zůstali nám investoři, kteří se drží hlavních strategických alokací. Svět je stále velmi nejisté místo, a to je přesně ta situace, kdy chcete mít pro jistotu nějaké zlato,“ řekl Kitco News George Milling-Stanley, hlavní stratég State Street Global Advisors.

PSALI JSME: Alasdair Macleod: Cenová inflace je teprve začátek

Co však nemusí být každému zřejmé, je, že zlato v roce 2022 překonalo většinu hlavních aktiv; akciové indexy, americké dluhopisy a dokonce si vedlo mnohem lépe než dluhopisy vázané na inflaci v USA i jinde, dokazuje na datech agentury Bloomberg šéf analytiků organizace World Gold Council (Světová rada pro zlato) Juan Carlos Artigas. Jediné, co letos dle těchto dat vyneslo zisky, byly komodity a dolar.

Zlato je pro investory finančního světa až ten poslední zákop, poslední obranná linie. Téměř všichni analytici se shodují, že přijde-li hospodářská recese, budou se investoři chránit právě ve zlatých okopech. „Investoři mohou přejít k defenzivnějším strategiím, aby snížili ztráty portfolia a hledat vysoce kvalitní likvidní aktiva, jako je zlato,“ míní Artigas.

Také Milling-Stanley dodává, že hrozba ekonomického zpomalení a možná i recese je jedním z důvodů, proč si zlato dokázalo udržet kritickou dlouhodobou podporu. A cena zlata se podle něj ke konci roku může spíš tlačit výš, než že by se podstatně propadla.

PSALI JSME: Ole Hansen: Zlato má co dohánět

A konečně ani centrální banky, které o zlatu nemluví, v jeho čistých nákupech pokračují a žádná se zlata, coby nevýnosného aktiva, nezbavuje. „Zlato jsou peníze a vše ostatní jsou úvěry,“ tvrdí Alasdair Macleod, který se dlouhodobě netají s tím, že peníze tištěné centrálními bankami jsou jen úvěrové poukázky.

„Navzdory všem pokusům přesvědčit nás o opaku, právním postavením zlata jsou peníze a zbytek pouze kredit. To je důvod, proč centrální banky hromadí a uchovávají velké rezervy ve zlatě, a proč se s nimi odmítají rozloučit. Proto je v oficiálních kruzích toto téma tabu,“ říká makléř po desítkách let strávených na londýnské burze. Podle jeho názoru nebylo zlato nikdy tak atraktivní, jako dnes.

PSALI JSME: Macleod: Zlato je a vždy bylo jedinými skutečnými penězi

(rek)

Další z kategorie Zlato