Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato jako zajištění proti optimismu trhů

Tento text byl napsán před čtvrtečním nočním útokem Ruska na Ukrajinu, který pomohl k dalšímu prodloužení růstu zlata a stříbra. Rally byla podpořena poklesem výnosů amerických dluhopisů, protože investoři se uchýlili ke zlatu před masakrem odehrávajícím se na akciovém trhu.

Zlato jako zajištění proti optimismu trhů. Ilustrační foto: Shutterstock

Zlato v eurech se mezitím obchoduje poblíž maxima roku 2020, přičemž poptávka po tomto bezpečném přístavu více než kompenzuje negativní dopad silnějšího dolaru. Zlato a stříbro budou pravděpodobně i nadále žádané, přičemž dluhopisy se snaží poskytnout obvyklý bezpečný přístav, protože tento konflikt přichází s ještě vyšší inflací jako produktem.

Centrální banky navíc musí vyvažovat zvyšování sazeb proti zrychlenému zpomalování ekonomiky a jakékoli snížení současných očekávání zvýšení sazeb o sedm procent bude drahé kovy dále podporovat.

Jinými slovy, rusko-ukrajinská krize podpořila „turbem“ naši víru ve vyšší ceny drahých kovů, a to nejen kvůli potenciální krátkodobé nabídce bezpečného přístavu, ale především kvůli tomu, co toto napětí bude znamenat pro inflaci, růst a očekávání centrálních bank ohledně zvyšování sazeb.

PSALI JSME: Cena zlata je po útoku na Ukrajinu na více než ročním maximu 1940 dolarů

Třítýdenní nepřetržitá rally zlata se zastavila po dosažení klíčové rezistence a po mírném snížení geopolitické teploty. Kromě toho 130dolarová rally z lednového minima a výrazné překonání výkonnosti ve srovnání s ostatními třídami aktiv také vyvolaly potřebu konsolidace při zvažování dalšího postupu.

Před posledním růstem cen, který byl způsoben geopolitickým napětím kolem Ukrajiny a momentovými nákupy obchodníků zaměřených na technické průrazy, se zlatu několik týdnů dařilo vzdorovat gravitaci v prostředí rostoucích reálných výnosů v USA.

Několik pokusů o pokles pod 1 800 dolarů (za troyskou unci, pozn. red.) rychle našlo kupce, přičemž fyzická poptávka ze strany asijských kupců a centrálních bank poskytla dostatečně silnou nabídku, aby potlačila pokusy o prodej ze strany obchodníků a algoritmických obchodních systémů zaměřených na rostoucí reálné výnosy.

PSALI JSME: Zlato mělo kvůli ruské invazi na Ukrajinu svůj den

Obchodníci se zlatem se místo toho stále více zaměřují na zajištění svých portfolií proti riziku zpomalení růstu a s tím spojeného poklesu ocenění na akciových trzích i zvýšených turbulencí na trhu dluhopisů. Ještě agresivnější zvyšování sazeb může být nakonec pro zlato pozitivní, protože dále zvýší riziko chyby v politice Federálního rezervního systému (americká centrální banka, pozn. red.).

Správci aktiv a hedgeové fondy na tento vývoj podporující zlato reagovali obnoveným zájmem a po loňském snížení o 9,2 milionu uncí začala celková držba ve zlatých ETF fondech krytých zlatem stoupat, když letos zatím přibylo 2,2 milionu uncí.

Pákoví peněžní manažeři nebo hedgeové fondy se často zaměřují více na momentum, než na fundamenty a po nedávném odmítnutí pod 1800 dolarů a následném technickém průrazu nad 1 855 dolarů projevili rostoucí zájem.

PSALI JSME: V roce 2021 byla po zlatě rekordní poptávka. Až na ETF fondy

Celkový čistý dlouhý objem ve futures na zlato na burze COMEX vyskočil na tříměsíční maximum 12,6 milionu uncí, což je stále výrazně pod listopadovým maximem 16,4 milionu, natož pod rekordem z roku 2019 ve výši 29,2 milionu.

Kromě současné geopolitické rizikové prémie, která potenciálně činí někde kolem 20 dolarů, zachováváme náš býčí výhled v přesvědčení, že inflace zůstane zvýšená, přičemž rostoucí náklady na vstupy, mzdy a nájemné jsou několika složkami, které nemusí být sníženy růstem úrokových sazeb.

Domníváme se, že zlato je také stále více vnímáno jako zajištění proti současnému optimistickému názoru trhů, že centrálním bankám se podaří snížit inflaci dříve, než si zpomalující růst vynutí přehodnocení tempa zvyšování sazeb a z toho vyplývajícího konečného kurzu.

Poté, co zlato prorazilo nad rezistenci, která se změnila v podporu, na úrovni 1 923 dolarů, což je 61,8% retracement výprodeje od srpna 2020 do března 2021, se jeho růst zastavil poté, co narazilo na vybírání zisků nad úrovní 1 965 dolarů. Prozatím však RSI (index relativní síly, pozn. red.) v blízkosti 80 popisuje trh, který potřebuje konsolidaci před potenciální výzvou na psychologicky důležité úrovni 2 000 dolarů.

PSALI JSME: Zlato bude z inflace těžit, tvrdí uznávaný expert

Ole Hansen

Autor je vedoucí oddělení komoditní strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)