Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,70 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
1,35 %
EUR / USD
1,13
0,43 %
USD / CZK
22,50
0,66 %
Zlato
Zlato se prohýbá pod vyššími výnosy, ale vykazuje známky oživení

Ceny zlata se ve čtvrtek mírně propadly kvůli zvýšeným výnosům amerických státních dluhopisů, ale určitou podporu jim poskytly obavy z přetrvávající vyšší inflace. Spotové zlato včera kleslo o 0,2 procenta na 1 777,70 dolarů za troyskou unci a obchodovalo se převážně v úzkém rozpětí. Futures kontrakty na americké zlato klesly o 0,3 procenta na 1 780,40 USD.

Pokles zlata včera omezil dolarový index, který na začátku seance dosáhl třítýdenního minima. Ilustrační foto: iStock

„Rostoucí výnosy (dluhopisů) byly pro zlato samozřejmě negativní, ale zároveň máte inflační tlaky, které rostou s prudkým růstem (cen) ropy, což zase zvýšilo poptávku po zlatě,“ řekl agentuře Reuters Fawad Razaqzada, analytik společnosti ThinkMarkets. Dodal, že zlato zůstalo kvůli těmto protichůdným faktorům uvězněno mezi rezistencí 1 800 dolarů a podporou kolem 1 750 USD.

Zlato nadále vykazuje známky oživení, napsal server Fxstreet.com a citoval vedoucí týmu FICC Technical Analysis Research v Commerzbank Karen Jonesovou, podle jejíhož názoru bude muset poměr mezi zlatem a dolarem znovu překonat 200denní klouzavý průměr na úrovni 1794 dolarů za unci, aby potvrdil rozsah růstu ke svým červencovým maximům.

PSALI JSME: Výnosy dluhopisů klesají, zlato roste

Pokles zlata včera omezil dolarový index, který na začátku seance dosáhl třítýdenního minima. „Krátkodobý trend je stále výrazně proti dolaru, což ceny zlata podporuje. Pohyb pod podporu 93-93,50 dolarového indexu by měl zlato donutit k překonání hranice 1 800 USD,“ citovala agentura analytika společnosti OANDA Craiga Erlama.

Americké referenční desetileté výnosy včera dosáhly nejvyšší úrovně za posledních pět měsíců. Zatímco zlato je často považováno za pojistku proti inflaci, omezené stimuly a zvyšování úrokových sazeb tlačí výnosy státních dluhopisů nahoru, což zvyšuje alternativní náklady držby slitků, které nenesou žádné výnosy.

PSALI JSME: Cena zlata uvízla těsně nad úrovní 1750 dolarů

V úterý guvernér americké centrální banky (Fed) Christopher Waller řekl agentuře Bloomberg, že Fed by měl příští měsíc začít omezovat svůj program nákupu dluhopisů, ačkoli zvyšování sazeb pravděpodobně „ještě nějakou dobu potrvá“. Dodal, že pokud bude inflace v příštích několika měsících nadále růst současným tempem, Fed možná bude muset v příštím roce přijmout „agresivnější politickou reakci“.

Dva představitelé Fedu ve středu pro Reuters uvedli, že zatímco centrální banka by měla začít ukončovat svá stimulační opatření, na zvyšování úrokových sazeb je ještě příliš brzy. Analytici UBS včera ve své poznámce konstatovali, že rostoucí inflační očekávání a zmírnění očekávání růstu by mohly v příštím měsíci či dvou podpořit ceny zlata, ačkoli to nenaznačuje „změnu režimu“ směrem ke stagflaci.

PSALI JSME: Komoditní stratég: Cena zlata se vrátí na historická maxima

(luk)