Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Cena zlata uvízla těsně nad úrovní 1750 dolarů

Zlato postrádalo jakoukoli pevnou směrovou tendenci a během pondělní severoamerické seance kolísalo mezi mírnými zisky/minimálními ztrátami, těsně nad úrovní 1750 amerických dolarů za troyskou unci. Kombinace rozdílných sil nedokázala poskytnout žádný impuls a vedla k utlumené cenové akci po pátečním obratu z maxim po zveřejnění údajů o pracovních místech v USA do oblasti 1 781 USD, tedy nad dvoutýdenní maxima.

Pokud má zlato znovu zaujmout investory, musí se dostat nad 1835 dolarů za unci, tvrdí Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank. Ilustrační foto: iStock

Pokles míry nezaměstnanosti na nejnižší úroveň od března 2020 navíc potvrdil očekávání trhu, že Fed, americká centrální banka, zůstává na cestě k zahájení omezování nákupů dluhopisů ještě v tomto roce. „To nadále působilo jako vítr do plachet pro americký dolar a naopak podkopávalo komodity denominované v dolarech,“ napsal v pondělí server FXstreet.com.

Trhy mezitím také sázely na možnost zvýšení úrokových sazeb v roce 2022 v souvislosti s obavami, že nedávný nárůst cen ropy/energií podnítí inflaci. To bylo posíleno zvýšenými výnosy amerických státních dluhopisů, což bylo považováno za další faktor, který zatížil zlato, které nenese žádné výnosy. Výnosy referenčních desetiletých amerických státních dluhopisů totiž minulý pátek vystřelily na čtyřměsíční maxima kolem 1,612 procenta.

PSALI JSME: Saxo Bank: Zlato má za sebou poměrně dobrý týden

Přitom očekávání rychlejšího než očekávaného růstu inflace přichází v souvislosti se známkami zpomalení globálního hospodářského oživení a podněcuje obavy z návratu stagflace. To zase zmírnilo apetit investorů po domněle rizikovějších aktivech a rozšířilo určitou podporu bezpečnému zlatu. „Uvidíme však, zda býci dokážou tento pohyb v podmínkách ztenčené likvidity využít,“ konstatoval server FXstreet.

Investoři by se podle serveru také mohli zdržet agresivních sázek před důležitými informacemi, které budou zveřejněny tento týden, včetně údajů o spotřebitelské inflaci ve Spojených státech a středečního zápisu ze zasedání výboru FOMC (Federální výbor pro otevřený trh) americké centrální banky, jenž určuje cíle peněžní politiky USA a rozhoduje o nastavení klíčových úrokových sazeb.

PSALI JSME: Klesající ceny zlata: Požehnání v přestrojení?

Kromě toho budou mít na krátkodobou dynamiku ceny dolaru vliv páteční měsíční údaje o maloobchodních tržbách v USA, které poskytnou zlatu nový směrový impuls. „Ze současných úrovní bude jakýkoli následný pohyb vzhůru pravděpodobně čelit tvrdé rezistenci poblíž oblasti 1770 dolarů,“ napsal server FXstreet.

„Pokud má zlato znovu zaujmout investory, musí se dostat nad 1835 dolarů za unci, ovšem jakmile k tomu dojde, bude to signál pro návrat k absolutnímu maximu,“ napsal Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank, v čerstvě zveřejněném výhledu společnosti na letošní 4. čtvrtletí na globálních trzích.

PSALI JSME: Komoditní stratég: Cena zlata se vrátí na historická maxima

(luk)