Zlato (oz) / USD
2 029,63
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

J.P.Morgan: Zlato klesne, ale pak vytvoří nové rekordy

Nákupy centrálních bank a rostoucí obavy z konfliktů mezi Izraelem a Hamásem a Ruskem a Ukrajinou vyvolaly v posledních měsících roku 2023 prudký růst ceny zlata. Klesající americký dolar a očekávání poklesu úrokových sazeb centrální banky USA (Fed) v prosinci vyhnaly cenu na rekordní maximum 2 135,39 dolaru za unci.

Podle odhadů investiční banky J.P.Morgan zlato v roce 2025 vystoupá až na 2 300 dolarů za troyskou unci. Ilustrační foto: Shutterstock

Podle odhadů investiční banky J.P.Morgan v roce 2025 vystoupá až na 2 300 dolarů. Tato předpověď předpokládá, že Fed ve druhé polovině roku sníží úrokové sazby o 125 bazických bodů, což vytlačí cenu zlata na nová maxima.

Předpověď je založena na prognózách Fedu, který předpokládá zmírnění jádrové inflace na 2,4 procenta v roce 2024 a 2,2 procenta v roce 2025, než se vrátí k dvouprocentnímu cíli v roce 2026.

Ekonomové J.P.Morgan předpovídají, že do druhého čtvrtletí roku se růst USA zpomalí na 0,5 procenta mezičtvrtletně. To by mělo přimět Fed k tomu, aby v červnu začal snižovat sazby, což by nakonec v druhé polovině roku přineslo pokles o zmíněných 125 bazických bodů.

Na základě tohoto výhledu se předpokládá, že nominální výnosy 10letého dluhopisu USA klesnou z 3,95 procenta na konci prvního čtvrtletí na 3,65 procenta do konce roku. To by znamenalo reálné výnosy nižší o stejnou hodnotu z 1,75 procenta na 1,45 procenta.

PSALI JSME: Tři scénáře vývoje ceny zlata v roce 2024

Klesající reálné výnosy se pak stanou jedním z hnacích motorů prudkého vzestupu zlata na nová nominální maxima (v průměru 2 175 dolarů za unci ve čtvrtém čtvrtletí, pozn. aut.) a ještě výš v roce 2025 na průměr 2 300 dolarů ve třetím čtvrtletí.

Pokračující masivní nákupy centrálních bank spolu se zvýšenou fyzickou poptávkou při propadech ceny bude pravděpodobně doplňovat i snižování úrokových sazeb. J.P. Morgan Research dále odhaduje, že globální nákupy bank loni činily 950 tun, přičemž Čína by měla překročit množství zlata zakoupené v roce 2022, což vedlo k rekordní poptávce.

Spolu s tím by měl být zvýšený apetit investorů na fyzickém trhu zlata také významně přispět k růstu ceny. Od konce roku 2023 se množí peníze spravované v čistých dlouhých pozicích a víc investorů očekává, že cena zlata poroste. Stále mají velkou kapacitu na nákup zlata buď na burze nebo prostřednictvím fondu obchodovaného na burze (ETF).

„Jakmile úrokové sazby klesnou, myslíme, že dosavadní odlivy z ETF skončí a vrátí se přílivy vedené malými investory, které také posílí poptávku po zlatě, což posílí růst ceny v druhé polovině roku 2024,“ uzavírá analýzu banka s aktivy 2,6 bilionu dolarů a bezmála čtvrt milionem zaměstnanců.

PSALI JSME: Zlato vstupuje do roku 2024 s vyhlídkami na rekordy

(rek)

Další z kategorie Zlato