Zlato (oz) / USD
2 038,56
0,70 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar posiluje, pozornost se upírá k zasedání Fedu

Americký dolar posiluje, v centru pozornosti investorů je zasedání americké centrální banky (Fed). Euro vůči dolaru krátce po 17:00 SEČ ztrácelo zhruba půl procenta a pohybovalo se v těsné blízkosti 1,08 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si ve stejnou dobu připisoval zhruba 0,3 procenta na 103,75 bodu.

dolar
Americký dolar posiluje, v centru pozornosti investorů je zasedání americké centrální banky (Fed). Foto: iStock

Příznivé údaje o vývoji ekonomiky Spojených států v poslední době podkopávají očekávání, že Fed již brzy zahájí snižování úrokových sazeb. „Makroekonomický obrázek Spojených států vypadá mnohem lépe než makroekonomický obrázek členských zemí Evropské unie a eurozóny,“ uvedla podle agentury Reuters analytička Helen Givenová ze společnosti Monex USA.

Předpokládá se, že Fed ve středu ponechá svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň za 22 let. Pozornost investorů se soustředí na výroky šéfa Fedu Jeroma Powella, které by mohly naznačit budoucí vývoj úrokových sazeb v USA.

Evropská centrální banka (ECB) minulý týden podle očekávání opět ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 4,50 procenta. Potvrdila rovněž svůj závazek bojovat s vysokou inflací.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika