Zlato (oz) / USD
1 767,62
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
38 678,81
0,00 %
EUR / USD
1,16
0,00 %
USD / CZK
21,88
0,00 %
Zlato
Zlato se kvůli posilujícímu dolaru dostalo na sedmitýdenní minimum

Ceny zlata v úterý prudce klesly a dostaly se na sedmitýdenní minimum, protože dolar posílil a výnosy amerických státních dluhopisů vzrostly kvůli očekávání dřívějšího než očekávaného zvýšení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému (Fed – americká centrální banka, pozn. red.). Napsala to včera agentura Reuters s tím, že cena zlata se propadla o více než jedno procento.

Zlato se kvůli posilujícímu dolaru dostalo na sedmitýdenní minimum. Ilustrační foto: iStock

Spotové zlato podle Reuters kleslo o 0,8 procenta na 1736,81 amerických dolarů za troyskou unci poté, co dříve během seance kleslo na nejnižší hodnotu od 11. srpna až na 1726,19 USD. Tzv. futures kontrakty na americké zlato se usadily o 0,8 procenta níže na 1 737,5 dolarů za unci. Palladium se propadlo o 4,3 procenta na 1 879,35 dolaru za unci, platina o 1,8 procenta na 963,27 dolaru a stříbro kleslo o 0,8 procenta na 22,47 dolaru.

Analytici propad ceny zlata vysvětlují tím, že dolar stoupl vůči svým hlavním konkurentům. Index amerického dolaru – měřítko relativní síly měny vůči koši jejích konkurentů – vzrostl o 0,4 procenta na 93,75, což je desetiměsíční maximum.

Cena zlata je náchylná vůči posilování dolaru vzhledem k jeho denominaci v americké měně – zlato je tak dražší, a tudíž méně atraktivní pro kupce používající alternativní měny. Vyšší úrokové sazby navíc zvyšují náklady na držbu vzácných kovů, které samy o sobě nepřinášejí žádný výnos.

PSALI JSME: Zlato kleslo o procento kvůli růstu výnosů a Fedu

„Dolar v posledních dnech dále posiluje, což zvyšuje tlak na ceny zlata. Zdá se, že účastníci trhu očekávají dřívější zvýšení sazeb ze strany Fedu,“ citovala agentura analytiky německé Commerzbank.

Steen Jakobsen, investiční ředitel Saxo Bank, včera uvedl, že zlato bylo zasaženo již druhým dnem, kdy „silnější dolar a rostoucí výnosy amerických státních dluhopisů byly kompenzovány prudkým nárůstem cen energií, který znovu přitáhl pozornost k inflaci a jejímu potenciálnímu negativnímu dopadu na zisky společností“.

Referenční výnosy amerických státních dluhopisů totiž vzrostly zpět nad 1,5 procenta, což je nejvyšší úroveň za poslední více než tři měsíce. Trhy podle analytiků začínají počítat s vyšší budoucí inflací.

PSALI JSME: Pozornost zlata se obrací k aukcím amerických státních dluhopisů a taperingu

Investoři se v posledních seancích státním dluhopisům vyhýbali, protože inflační tlaky zvyšují pravděpodobnost dřívějšího omezení nákupů dluhopisů americkou centrální bankou. „Může to být známka toho, že trh začíná oceňovat zpřísňování měnové politiky Fedu a riziko plynoucí ze ságy kolem dluhového stropu,“ citoval Jakobsena server Capital.com.

V pondělní aukci dvouletých státních dluhopisů činil poměr nabídek ke krytí pouze 2,28, což je nejnižší hodnota od prosince 2008. Kvůli této slabé poptávce muselo americké ministerstvo financí nabídnout výnos 0,31 procenta – nejvyšší od března 2020.

Někteří investoři považují zlato za zajištění proti vyšší inflaci, která by mohla následovat po stimulačních opatřeních světových centrálních bank, ale vyšší výnosy amerických státních dluhopisů otupují část atraktivity této komodity.

PSALI JSME: Čeká nás devalvace měn. Držte zlato, radí Lawrie Williams

(luk)