Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Pozornost zlata se obrací k aukcím amerických státních dluhopisů a taperingu

Měsíc trvající oživení zlata po propadu na začátku srpna vykazuje známky vyčerpání poté, co se ceně opět nepodařilo proniknout oblastí odporu směrem k 1835 dolarům za troyskou unci. Drahé kovy nedávno vyskočily po překvapivě slabé zprávě o zaměstnanosti v USA, která zpočátku pomohla oslabit dolar, a zatímco stříbru se podařilo prorazit výše, pokus zlata opět nevyšel, stejně jako v šesti předchozích případech od poloviny července.

Pozornost zlata se obrací k aukcím amerických státních dluhopisů a taperingu. Ilustrační foto: iStock

Zatímco načasování taperingu, tedy zúžení kvantitativního uvolňování ze strany amerického Fedu (centrální banka USA, pozn. red.), mohlo být zpožděno nedávnými slabými údaji, které vedly k vyhlídce na nulový růst USA ve třetím čtvrtletí, zlato zatím z několika důvodů nedokázalo využít tohoto vznikajícího protivětru.

Zaprvé, pokračující posilování světových akcií snižuje potřebu diverzifikace a zadruhé, dolar po svém nedávném odmítnutí růstu zatím neprolomil podporu. Kromě toho a navzdory nedávné slabosti ekonomických údajů bohatý kalendář aukcí amerických státních dluhopisů v kombinaci s rostoucími mzdovými tlaky posílá výnosy dluhopisů výše, čímž dále snižuje krátkodobé vyhlídky.

PSALI JSME: Tapering: Co to je a proč by vás to mělo zajímat

Reálným výnosům, které se v současné době pohybují kolem mínus jednoho procenta, hrozí další růst, ale disproporce mezi zlatem a reálnými výnosy v letošním létě by mohla ospravedlnit růst výnosů o 20-25 bazických bodů, aniž by to zlato příliš negativně ovlivnilo.

Spekulanti v reakci na nedávné oživení přidávali délku zpět do futures kontraktů na zlato na burze Comex, ale při 99 tisících lotech, tj. 9,9 milionu uncí, je čistá dlouhá pozice stále jen třetinou maxima 285 tisíc lotů z února loňského roku, kdy se zlato obchodovalo kolem 1640 dolarů za unci. V případě stříbra došlo k 75% poklesu od posledního maxima v květnu.

PSALI JSME: Futures na prosincové zlato překročily 1 800 dolarů

Vzhledem k tomu, že v posledních měsících na straně nákupu většinou chyběli finanční manažeři, nákupy byly místo toho pozorovány na klíčových fyzických trzích, jako je Indie a Čína, spolu s velkým zájmem maloobchodních spotřebitelů, kteří nejrychleji za poslední roky nakupovali mince z US Mint a Pert Mint.

Možná je to známka toho, že drobní investoři v některých částech světa, kterým jsou účtovány záporné úroky na bankovních účtech, si vybrali zlato jako zajištění proti rostoucí inflaci a obavám z inflace. Kromě toho centrální banky po celém světě zůstávají aktivními kupci, přičemž Světová rada pro zlato hlásí čisté nákupy do července ve výši 347 tun ve srovnání s 263 tunami za celý rok 2020.

PSALI JSME: Čeká nás devalvace měn. Držte zlato, radí Lawrie Williams

Ole Hansen

Autor je vedoucí oddělení komoditní strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)