Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Zlato kleslo o procento kvůli růstu výnosů a Fedu

Zlato ve čtvrtek kleslo o jedno procento pod tlakem růstu výnosů amerických státních dluhopisů a kvůli chuti investorů po rizikovějších aktivech, protože vyhlížejí dřívější než očekávané zvýšení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky (Fed).

Zlato ve čtvrtek kleslo o jedno procento pod tlakem růstu výnosů amerických státních dluhopisů a kvůli chuti investorů po rizikovějších aktivech. Ilustrační foto: iStock

Spotové zlato kleslo o 0,9 procenta na 1 751,56 dolaru za troyskou unci a futures na americké zlato se usadily o 1,6 procenta níže na 1 749,80 dolaru. „Viděli jsme růst výnosů, zejména reálných sazeb, a to táhne zlato dolů,“ komentoval to včera pro agenturu Reuters komoditní stratég společnosti TD Securities Daniel Ghali.

Americká centrální banka ve středu uvedla, že pravděpodobně začne snižovat nákupy dluhopisů již v listopadu, a naznačila, že zvýšení úrokových sazeb může následovat rychleji, než se očekávalo. Zvýšení základních sazeb Fedu by zvýšilo oportunitní náklady držby zlata, které nevynáší žádné úroky.

Zlato našlo jen malou podporu v sestupu dolaru, který obvykle podporuje poptávku po zlatě, protože zlevňuje kov pro držitele jiných měn a protože konkuruje drahému kovu jako bezpečnému aktivu. Zlato je často považováno za pojistku proti vyšší inflaci.

„Pozice zlata je ve skutečnosti poměrně čistá, takže neočekáváme, že by se toto oslabení přetavilo v rutinu,“ uvedl Ghali z TD Securities. Zlato podle něj zůstane vázáno na stejné rozpětí, které převládalo v posledních několika týdnech a měsících.“

PSALI JSME: Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

V pondělí, kdy se ceny zlata propadly na nová šestitýdenní minima, než opět vzrostly o 25 dolarů za unci na 1765 dolarů, uvedla Asociace londýnského trhu s drahými kovy (London Bullion Market Association, LBMA), že podle účastníků její každoroční konference ceny zlata v příštích 12 měsících vzrostou o 12 dvanáct procent. Informoval o tom server Bullionvault.com.

Ne každý ale sdílí optimismus této zájmové organizace těžařů zlata a obchodníků s ním. Například jedna z největších amerických bank, Bank of America, upravila podle serveru Bezinga.com své prognózy cen zlata, stříbra a mědi pro letošní i pro příští rok.

Banka nicméně poznamenala, že současný býčí trh se zlatem je zhruba pětiletý a býčí trhy se zlatem v minulosti trvaly přibližně deset let.

Letošní prognózovanou cenu žlutého kovu Bank of America snížila o 1,4 procenta a naopak pro rok 2022 ji o stejné procento zvýšila na 1 875 dolarů za unci. Ještě hůř dopadlo stříbro: Letos jeho cenu banka vidí poklesem o 6,8 procenta, prognózu na rok 2022 banka snížila o 2,8 procenta na 29,40 dolarů za unci.

PSALI JSME: Zlato vypadá „trochu levně“, tvrdí miliardář Gundlach

(luk)