Drahý kov od té doby v zemích eurozóny většinou překonával průměrnou roční míru inflace. Někdy dokonce několikanásobně. Naposledy v roce 2024, kdy se očekává, že roční inflace v eurozóně bude činit 2,5 procenta ve srovnání s nárůstem ceny drahého kovu o zhruba 35 procent.
„Pohled na vývoj ceny zlata za posledních 51 let ukazuje, že zlato si vždy vedlo dobře v dobách krize a vysoké inflace. Jen si vzpomeňte na dvě ropné krize v letech 1973 a 1979 s mírou inflace až 14,5 procenta, která zaznamenala zhodnocení zlata o víc než 200 procent,“ připomíná německá společnost Xetra-Gold na svých stránkách.
PSALI JSME: Zlato na inflaci nereagovalo obvyklým způsobem
V krátkodobém horizontu to nemusí platit, čehož využívají odpůrci zlata. Jako příklad uvádějí rok 2013, kdy inflace v eurozóně byla 1,4 procenta, ale zlato ztratilo na hodnotě 31,16 procenta. To ale pouze dokazuje, že nízká míra inflace má jen malý vliv na cenu zlata. Zjevně větší váhu mají faktory z jiných přihrádek ekonomiky.
Z dlouhodobého hlediska zlato v eurech určitě splnilo svou roli jako zajištění proti inflaci s víc než 16násobným nárůstem hodnoty od roku 1978, neboli nárůstem o přibližně 700 procent od zavedení eurobankovek a mincí v roce 2002. To dává zapomenout na krátkodobější, a někdy dost výrazné výkyvy ceny zlata, které by mohly začínající investory do zlata odradit.
PSALI JSME: Proč cena zlata na rozdíl od inflace neklesá
(rek)