Zlato (oz) / USD
1 923,14
0,21 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato neztrácí svůj půvab

Optimismus ohledně ceny zlata neutuchá. Agentura Bloomberg se zeptala tuctu finančních manažerů, jak to vidí se zlatem, a všichni jí odpověděli, že v následujících 12 měsících si investice do zlata ponechají nebo je zvýší. V jiném průzkumu této americké agentury ze srpna, jí podle mediánu 602 odpovědí vyšlo, že unce zlata se bude za 12 měsíců obchodovat za 2 021 dolarů.

Právě nákupy zlata centrálními bankami mají nyní být nejdůležitějším faktorem pro trajektorii budoucí ceny zlata. Ilustrační foto: Shutterstock

„Předpokládáme, že je zde zadržovaná poptávka po zlatě ze strany investorů, kteří čekají, až Fed (americká centrální banka, pozn. aut.) skončí se zvyšováním úrokových sazeb,“ řekl agentuře Bloomberg Darwei Kung, šéf komodit a portfolio manažer DWS Group. Odhaduje, že zlato v daném časovém období dosáhne na rekordních 2 250 dolarů za unci.

„Investice do zlata za poslední rok vzrostly hlavně kvůli nákupům centrálních bank,“ uvedli analytici banky JPMorgan Chase, přičemž zdůraznili, že alokace do zlata nebankovních investorů jsou nejvyšší od konce roku 2012.

PSALI JSME: Odvážná predikce ceny zlata americké banky JP Morgan

Nicméně právě nákupy zlata centrálními bankami mají nyní být nejdůležitějším faktorem pro trajektorii budoucí ceny zlata. Tok zlata do centrálních bank dle analytiků zcela nahradil toky zlata do burzovních fondů, které byly před pandemií rozhodující.

Autorka šesti knih o komoditním trhu Carley Garnerová je ze všech makléřů nejodvážnější. Až začne jas amerického dolaru blednout, mohla by dle jejího názoru cena zlata zatlačit i na 2 600 dolarů za unci.

PSALI JSME: Kdo chce konkurovat americkému dolaru, musí mít horu zlata

Garnerová k tomu má své důvody: „V zásadě sedíme na největším nedostatku amerických vládních dluhopisů v historii, což v určitém okamžiku samo praskne,“ řekla Garnerová Kitco News. „Když je pozice takto extrémní, je to jen otázka času.“

Jeden z faktorů, který by mohl vyvolat výprodej dluhopisů a propad dolaru, by prý mohl být, že Fed ponechá úrokové sazby až do konce roku beze změny. Zatím obchodníci podle CME FedWatch Tool, což je matematický model Obchodní burzy v Chicagu, z 90 procent počítají s tím, že ke zvýšení sazeb koncem září nedojde a dávají pouze 50% šanci na zvýšení sazeb v listopadu.

PSALI JSME: Zlato svůj lesk určitě neztratí, míní finanční manažeři

(rek)

Další z kategorie Zlato