Zlato (oz) / USD
1 913,75
0,18 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato svůj lesk určitě neztratí, míní finanční manažeři

Obrovská investiční společnost Invesco, která spravuje majetek v hodnotě 1,4 bilionu dolarů, vydala faktografickou zprávu o výkonnosti finančních trhů v letošním roce. Zřejmě největším překvapením je výsledek porovnání výnosů zlata s tolik opěvovanými dluhopisy americké vlády. Po odečtení inflace totiž jejich čistý výnos činil 1,2 procenta oproti zlatu s pololetním výnosem 5,2 procenta.

Podle finančních manažerů oslovených agenturou Bloomberg zlato svůj půvab určitě neztrácí. Očekávají, že v nadcházejících 12 měsících udrží nebo zvýší svou expozici ve zlatě, protože jeho cena poroste. Ilustrační foto: Shutterstock

Znamená to, že ani propad ceny zlata ve druhém čtvrtletí o 2,5 procenta neznamená letos celkovou ztrátu. Výkonnost zlata v prvním čtvrtletí rovných osm procent stále tlačí tento třpytivý kov mezi vydařené investice, byť pochmurné předpovědi přicházející ze všech stran strašily pravým opakem.

Avšak, stejně jako u nás, i ve Spojených státech bylo nejbezpečnější ukládat peníze u centrální banky, která svým úročením 5,4 procenta zlato o dvě desetinky předčila. Přesto výhody zlata zůstávají nedotčeny, jak uvádí čerstvý report švýcarské banky UBS publikovaný na stránkách portálu FXStreet.

„Domníváme se, že další zvýšení ceny zlata bude částečně řízeno oživením poptávky po zlatých fondech, v nichž v první polovině roku došlo k odlivu investic. K růstu nákupů zlata burzovními fondy obvykle dochází před změnou politiky americké centrální banky, kterou očekáváme. Zlato si historicky vždy vedlo dobře, když dolar oslabil, a to v příštích 6-12 měsících uvidíme.“

PSALI JSME: Růst výnosů z úrokových sazeb je hlavní příčinou oslabení zlata

Zlato podle švýcarských expertů stále vypadá dobře zejména jako dlouhodobější zajištění portfolia. Ale i krátkodobé výhledy na pár dnů vypadají pro zlato příznivě. Na trzích převládla spekulace, že americká centrální banka už úroky zvyšovat nebude, což předznamenalo pokles dosud rekordních výnosů amerických vládních dluhopisů a změkčení dolaru.

Podle finančních manažerů oslovených agenturou Bloomberg zlato svůj půvab určitě neztrácí. Očekávají, že v nadcházejících 12 měsících udrží nebo zvýší svou expozici ve zlatě, protože jeho cena poroste. Někteří se dokonce domnívají, že zlato ještě letos zaútočí na nové cenové rekordy.

PSALI JSME: Odvážná predikce ceny zlata americké banky JP Morgan

(rek)

Další z kategorie Zlato