Zlato (oz) / USD
2 318,37
0,15 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kdo chce konkurovat americkému dolaru, musí mít horu zlata

Centrální banky možná zpomalily tempo nákupů zlata, ale nezastavily se. Singapurský měnový úřad, který je letos jedním z nejvýznamnějších kupců zlata, v tom pokračoval i v červenci.

Singapurský měnový úřad, který je letos jedním z nejvýznamnějších kupců zlata, v tom pokračoval i v červenci. Ilustrační foto: iStock

Stejně jako Česká národní banka (ČNB), nakoupil podle aktualizovaných údajů dvě tuny zlata, za letošek celkem už 73,6 tuny. Je tak letos druhým nejaktivnějším kupcem zlata za Čínou.

Singapur, podobně jako naše centrální banka, své zlaté rezervy v letošním roce zhruba zdvojnásobil. ČNB však k tomu stačilo zvýšit zásoby zlata na necelých 22 tun. Dalším kupcem byl Katar, jenž v červenci zvýšil oficiální zlaté rezervy o tři tuny na letos celkových pět tun. Tím se jeho zlaté rezervy zvýšily na 97 tun. Do klubu 38 států, jež mají víc než 100 tun zlata, mu tak chybí poslední krůček.

Do zveřejnění čínských údajů je však šampionem července Libye. Údaje Mezinárodního měnového fondu ukazují, že tato severoafrická země v červnu nakoupila 30 tun zlata! Její oficiální zlaté rezervy nyní dosahují 147 tun, což je o 26 procent víc než na konci minulého roku a nejvíc v historii (minimálně od konce roku 1956, pozn. aut.).

PSALI JSME: Průzkum: Investoři do zlata plánují další nákupy

V nedávném rozhovoru pro Kitco News George Milling-Stanley, hlavní zlatý stratég investiční společnosti State Street Global Advisors opatrující 3,5 bilionu dolarů, uvedl, že poptávka centrálních bank bude dál poskytovat solidní podporu trhu se zlatem. Jen za první polovinu roku si centrální banky pořídily 387 tun zlata, což je nejvyšší úroveň nákupů zlata v prvním pololetí od roku 2000.

Přestože boj proti americkému dolaru jako světové rezervní měně sílí, státy jako Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika z antidolarového paktu BRICS, mají před sebou ještě dlouhou cestu. Generální ředitel Wheaton Precious Metals a předseda Světové rady pro zlato Randy Smallwood řekl, že důvodem, proč je dolar hlavní referenční měnou světa, je fakt, že má nejsilnější zázemí zlata ze všech světových měn.

„A Čína to ví. To je také jeden z důvodů, proč pokračuje v mohutném vytváření zlatých rezerv,“ řekl Kitco News. Vzhledem k tomu, že má v sejfech čtyřikrát míň zlata než USA, měl by být dolar hlavní světovou měnou ještě dlouho.

PSALI JSME: Čína má zřejmě násobně více zlata, než Spojené státy

(rek)

Další z kategorie Zlato