Zlato (oz) / USD
2 324,78
0,12 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Odvážná predikce ceny zlata americké banky JP Morgan

Americká banka JP Morgan nedávno přišla s odvážnou predikcí ceny zlata na příštích 12 až 18 měsíců. Podle zprávy napsané Gregem Shearerem, výkonným ředitelem globálního výzkumu komodit, bude průměrná cena zlata v polovině příštího roku 2 012 dolarů a ve čtvrtém čtvrtletí dosáhne 2 175 dolarů za unci. O jaký jde nárůst oproti dnešní ceně, není třeba zdůrazňovat.

Americká banka JP Morgan přišla s odvážnou predikcí ceny zlata na příštích 12 až 18 měsíců. Průměrná cena zlata v polovině příštího roku bude 2 012 dolarů a ve čtvrtém čtvrtletí dosáhne 2 175 dolarů za unci. Ilustrační foto: iStock

Pokud tržní cena skutečně dosáhne 2 175 dolarů předpokládaných JP Morgan, představovalo by to zisk asi 13,5 procenta. Shearer očekává, že americká centrální bank (Fed) ve velmi blízké budoucnosti zcela zastaví svou politiku zvyšování úrokových sazeb.

Očekává, že je začne v 1. čtvrtletí 2024 snižovat, přičemž klesající výnosy dolaru budou významným hnacím motorem zlata. Analytik také poznamenává, že stále hrozí recese. Ta má tendenci ještě víc utlumit úrokové sazby, což podporuje argumenty pro držení zlata. Podle Shearera čím hlubší recese, tím vyšší bude cena zlata.

PSALI JSME: V souboji s dolarem zřejmě bude mít navrch zlato

Kromě scénáře klesajících úrokových sazeb vidí bankovní dům spravující aktiva za 2,5 bilionu dolarů podporu zlata i v podobě institucionální poptávky. „Centrální banky budou dál nakupovat zlato, aby se diverzifikovaly od amerického dolaru, který má tendenci spolu s úrokovými sazbami oslabovat.“

Americký portál Yahoo! však připomíná, že cena zlata je notoricky nestálá. Na rozdíl od akcií, které mají za sebou výnosy z podnikání, jde u zlata hlavně o nabídku a poptávku. Investoři jej obvykle používají spíš jako zajištění, než jako přímou investici.

PSALI JSME: Proč cena zlata na rozdíl od inflace neklesá

„Pokud věříte analýze JP Morgan, zlato by se mohlo v příštích 12 až 18 měsících ukázat jako dobré aktivum z hlediska zhodnocení. Většina ekonomů věří, že Fed skutečně začne snižovat úrokové sazby někdy v roce 2024, což je pozadí argumentace JP Morgan,“ konstatuje portál.

„Mnoho ekonomů tipovalo recesi už letos, ale zatím se americká ekonomika ukázala jako překvapivě odolná. Klesající úrokové sazby by naopak mohly ekonomiku podpořit a udržet ji mimo recesi. V takovém případě by argumenty JP Morgan mohly být přehnaně optimistické.“

PSALI JSME: Saxo Bank: Zlato dosáhne do konce roku nového rekordu nad 2 100 dolarů

(rek)

Další z kategorie Zlato