Zlato (oz) / USD
1 927,73
0,24 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato bude z inflace těžit, tvrdí uznávaný expert

Celosvětově uznávaný expert na zlatý byznys, George Milling-Stanley nedávno poskytl živému vysílání Yahoo Finance Live zajímavý rozhovor, v němž diskutoval nejen o výhledu futures na zlato ve vztahu k akciovým trhům, ale také o inflaci a kryptoměnách. Přinášíme to nejzajímavější z něj.

Podle George Milling-Stanleyho začínáme pozorovat oživení veledůležité spotřeby šperků, a to především na rozvíjejících se trzích. „A to je pro zdraví ceny zlata do budoucna naprosto klíčové,“ říká. Ilustrační foto: iStock

George Milling-Stanley, jenž začínal svou kariéru jako reportér a sloupkař v britském deníku Financial Times, dříve také obchodoval se vzácnými kovy v bance Lehman Brothers a do roku 2011 patnáct let pracoval pro Světovou radu pro zlato (World Gold Council). Od roku 2014 působí jako viceprezident a vedoucí oddělení strategie zlata ve společnosti State Street Global Advisors.

Hned v úvodu interview připomněl, že je důležité si uvědomit, že v roce 2019 cena zlata (v amerických dolarech, pozn. red.) vzrostla o 18 procent, roce 2020 to bylo dalších 24 procent. „Obě tato čísla značně předstihují dlouhodobý průměr kapitálového zhodnocení ceny zlata, který se pohybuje kolem 7,75 procenta. Takže určité zpomalení v roce 2021 se dalo očekávat,“ uvedl a dodal, že „letos uvidíme lepší výkonnost, než jakou jsme viděli v roce 2021“.

PSALI JSME: Zlato zaznamenalo roční pokles, stříbro je níže o 12 procent

Podle něj současně s tím, jak se ekonomiky začínají zotavovat, začínáme pozorovat oživení veledůležité spotřeby šperků, a to především na rozvíjejících se trzích. „A to je pro zdraví ceny zlata do budoucna naprosto klíčové. Obvykle jde o více než polovinu každoroční spotřeby. Takže si myslím, že to bude jeden z klíčových faktorů pro rok 2022,“ řekl George Milling-Stanley.

„Pokud jde o to, kde investoři vidí zlato ve svých portfoliích, myslím, že většina lidí ho stále vidí – stále věří, že zlato jim nabízí určitou ochranu před neočekávanými událostmi, ať už jsou ty neočekávané události makroekonomické, nebo geopolitické. V roce 2021 jsme jich možná neviděli tolik jako v předchozích několika letech, což byl jeden z důvodů, proč bylo zlato trochu potichu, ale stále očekávám, že se nejistoty objeví, zejména kolem akciových trhů,“ uvedl analytik.

Připomíná, že loni jsme téměř každý den byli svědky toho, jak akciové trhy uzavírají den dosažením nových maxim. „To je skvělá zpráva, ale také něco, kvůli čemu se v noci budím s obavami, jak dlouho to ještě bude pokračovat,“ konstatoval Milling-Stanley.

PSALI JSME: Dokonalá bouře pro zlato

„Myslíte si, že zlato soupeří s kryptoměnami o investory?“ zněla jedna z otázek moderátora pořadu. „Ani ne. V médiích se o tom hodně diskutuje, ale neslyším to v reálném světě investorů a poradců investorů, se kterými trávím čas rozhovory. Myslím si, že tyto dvě věci mají poměrně odlišné charakteristiky, a to znamená, že se ve skutečnosti nejde o soutěž,“ odpověděl.

Zlato oproti kryptoměnám podle něj slibovalo investorům historicky vždy dvě věci: „Od zlata očekáváme, že v průběhu času zlepší výnosy a že v průběhu času sníží riziko, sníží volatilitu v celkovém portfoliu. Kryptoměny za 13 let své existence ve skutečnosti volatilitu zvýšily. Jejich volatilita byla v tomto krátkém časovém vzorku osmkrát nebo devětkrát vyšší, než u zlata.“

„Kryptoměny mají budoucnost, o tom není pochyb, a že když budou jejich výnosy dobré, tak je lidé budou kupovat i nadále. Ale nemyslím si, že lidé přecházejí z jednoho aktiva do druhého. Myslím, že se tato aktiva spíše doplňují, než že by si konkurovala,“ vysvětlil George Milling-Stanley.

PSALI JSME: Ray Dalio: Zlato má oproti bitcoinu výhodu. Nedá se vystopovat

Inflace má podle něj vždy podzimní dopad na trh se zlatem: „Pokud se zdá, že inflace roste, lidé se přirozeně obracejí k aktivu, jako je zlato, které má určitou reálnou hodnotu a které v minulosti poskytovalo určitou ochranu proti trvale vysoké inflaci. Ale vysokou inflaci máme teprve nějakých pět nebo šest měsíců. To, upřímně řečeno, není dostatečně dlouhá doba na to, abychom ji mohli označit za trvalou.“

„Pokud budeme i nadále pozorovat hodnoty inflace kolem pěti nebo šesti procent ročně, které jsme sledovali v posledních několika měsících, zejména nyní, když se ti, kdo mají moc, rozhodli, že už není správné nazývat to přechodnou inflací, takže hledají dlouhodobější inflaci, pak si myslím, že zlato z toho bude těžit,“ uvedl uznávaný odborník na závěr rozhovoru.

PSALI JSME: Zlato jistí proti inflaci. Jen to nemusí být hned

(luk)

Další z kategorie Zlato