Zlato (oz) / USD
1 916,05
0,42 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ve zlatém vlaku byste vždy měli mít rezervované místo

Měřeno v amerických dolarech je zlato v tomto roce zhruba na stejné úrovni. Ale například v britských librách kleslo. O ceně zlata máme většinou tendenci uvažovat v amerických dolarech. Cena v dolarech je cena, která se totiž obvykle uvádí jako ta hlavní. Dolarová cena je ta, která se používá na burzách s futures a na mezinárodních burzách.

Zlato je lepší uchovatel hodnoty než libra. Libra šterlingů je možná nejstarší měnou na světě, která se dodnes používá, ale zlato je tu mnohem déle a ještě mnohem déle tu bude, tvrdí Dominic Frisby zeserveru Moneyweek.com. Ilustrační foto: iStock

„Minulý týden jsem obdržel poněkud znepokojivý e-mail od jednoho investora,“ píše na serveru Moneyweek.com komentátor Dominic Frisby. Nakoupil zlato v létě 2020, kdy se pohybovalo kolem 1 800 dolarů za unci, a s hrůzou zjistil, že o rok později je se svou investicí „pod vodou“, přestože se zlato stále obchoduje kolem 1 800 dolarů za unci – tedy za stejnou cenu, za jakou ho nakoupil.

Byly to poplatky za skladování? Provize? Jak je to možné? „Důvodem je samozřejmě to, že je Angličan a své zlato nakoupil za libry,“ vysvětluje Frisby: „Pro britské investory, kteří nakupují fyzický kov, je dolarová cena většinou irelevantní. Zlato kupují za libry, a když ho prodávají, dostanou za něj libry.“ Pro ty, kdo nenakupují a neprodávají v dolarech, což je v podstatě celý retailový investiční svět mimo USA, však cena zlata uváděná v americké měně může být zavádějící.

PSALI JSME: Může zlato skutečně stát 3000 dolarů?

Libra šterlinků se stále vzpamatovává z paniky na jaře 2020, kdy otestovala svá minima pod 1,20 USD a od té doby se nachází na jakémsi býčím trhu. „Takže zisky, které vidíme u dolarového zlata, nejsou tak výrazné,“ vysvětluje komentátor.

„Napadlo mě, že by bylo poučné podívat se na graf zlata v librách od přelomu století. V roce 1999 bylo možné koupit zlato za něco málo přes 150 liber za unci,“ píše Frisby a pokračuje: „V roce 2000 až do roku 2008 byla libra šterlinků silná, a tak býčí trh se zlatem nebyl tak viditelný. V roce 2005 se zlato stále obchodovalo v rozmezí 200 až 250 liber za unci. Šterling se mezitím dostal nad dva dolary. Dnes se to zdá absurdní.“

PSALI JSME: Rekordní cena zlata v britských librách

Teprve po roce 2008, kdy se šterlink zhroutil, začali být britští majitelé zlata za žlutý kov skutečně vděční a zlato odstartovalo vzestup na 1 200 liber za troyskou unci. A průběhu tohoto desetiletí zlato v librách šterlinků (ale i v dalších měnách, pozn. aut.) zdražilo asi osmkrát.

Pak přišel medvědí trh a zlato ztratilo přibližně 40 procent a propadlo se zpět na úroveň kolem sedmi set liber. Od té doby jsme zažili dvě výrazné rally. V roce 2016 se zlato dostalo ze 700 liber téměř na 1 100 liber. Poté od konce roku 2018 do léta 2020 zlato zažilo další obrovský „run“ z 900 na 1 600 liber,“ připomíná Dominic Frisby.

PSALI JSME: Jubileum výprodeje britského zlata

Nyní se podle komentátora nacházíme v dalším z období s medvědí tendencí. „Obávám se, že mají tendenci trvat přibližně několik let, možná o něco méně. Jedno takové období jsme tu měli v letech 2006-2008, další v letech 2017-2018. Je lákavé prodávat, ale problémem je pak nákup zpět. Trpěliví držitelé bývají odměněni, když zlato vyrazí na další ze svých runů,“ domnívá se Frisby.

„Zlato je lepší uchovatel hodnoty než libra. Je lepším uchovatelem hodnoty než většina věcí. Libra šterlingů je možná nejstarší měnou na světě, která se dodnes používá, ale zlato je tu mnohem déle a ještě mnohem déle tu bude. Takže ať už budou výkyvy libry šterlinků v příštím roce nebo v budoucnu jakékoliv, zlato je lepší sázkou. Není třeba prodávat, pokud peníze opravdu nepotřebujete na něco jiného,“ dodává.

PSALI JSME: Cena zlata jako barometr strachu

„Kdybych si měl vsadit, vsadil bych se, že pravděpodobnější scénář je, že se zlato bude ještě rok konsolidovat, ale v zásadě nevím. Vím však, že šterlink je znehodnocován a zlato ne, takže ať už to bude teď nebo za tři roky, zlato se vydá na další ze svých jízd, které ho vynesou nad dva tisíce liber. Až se tam dostane, bude ještě rok nebo dva konsolidovat, a pak půjde ještě nahoru,“ píše Frisby.

A na závěr pisateli a investorovi zmíněném v úvodu vzkázal: „Buďte trpělivý. Jeho (zlata, pozn. red.) den přijde. Ten den ale není dnes. Ale zlatý vlak je jeden z vlaků, ve kterém byste měli mít vždy rezervované místo.“

PSALI JSME: Královnina zvířata. Největší britská zlatá mince v historii už má majitele

(luk)

Další z kategorie Zlato