Zlato (oz) / USD
1 993,27
1,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pro zlato mluví přetrvávající inflace

Investorům lavírujícím s trojcifernými výnosy v kryptoměnách to může připadat poněkud nelákavé, ale zlatu se v dobách vyšší inflace, jaká se očekává v roce 2022, obvykle daří. Zpráva Světové rady pro zlato „Gold Outlook 2022“ dává záblesk naděje těm, kteří již žlutý kov drží, nebo jej plánují získat do svých portfolií.

V letech, kdy byla inflace vyšší než tři procenta, se podle Světové rady pro zlato cena zlata zvýšila v průměru o 14 procent.

„Zlato si v minulosti vedlo dobře v období vysoké inflace. V letech, kdy byla inflace vyšší než tři procenta, se cena zlata zvýšila v průměru o 14 procent. Dále zlato dlouhodobě překonávalo inflaci v USA a přibližovalo se tempem peněžní zásobě, která se v posledních letech výrazně zvýšila,“ uvádí zpráva Světové rady pro zlato (World Gold Council).

Americký Federální rezervní systém (Fed, centrální banka USA, pozn. red.) naznačil, že v letošním roce možná třikrát zvýší úrokové sazby a zároveň sníží objem své rozvahy, ale Světová rada pro zlato upozorňuje, že předchozí cykly, kdy byly úrokové sazby zvyšovány, skončily méně agresivně, než se původně očekávalo.

PSALI JSME: Zlato bude z inflace těžit, tvrdí uznávaný expert

„Očekávání finančního trhu ohledně budoucích kroků měnové politiky – vyjádřená prostřednictvím výnosů dluhopisů – měla v minulosti klíčový vliv na výkonnost ceny zlata. V důsledku toho zlato historicky dosahovalo horších výsledků v měsících předcházejících cyklu zpřísňování sazeb Fedu, aby pak v měsících následujících po prvním zvýšení sazeb dosáhlo výrazně lepších výsledků,“ dodává Rada.

Ostatní centrální banky jsou ze zvyšování úrokových sazeb méně nadšené, což by mohlo podpořit silnější americký dolar. Stabilní nebo klesající úrokové sazby mohou podpořit poptávku po zlatě po celém světě, napsal odborný server Moneyweb. Pro zlato mluví přetrvávající inflace, volatilita trhu spojená s covidem a geopolitickou a silná poptávka ze strany centrálních bank a šperkařského průmyslu.

PSALI JSME: Zlato jistí proti inflaci. Jen to nemusí být hned

Světová rada pro zlato varuje, že inflace může přetrvávat déle, než se očekávalo, a to v důsledku narušení dodavatelského řetězce souvisejícího s covidem, napjatých pracovních trhů, které vedou k tomu, že více lidí opouští svá zaměstnání kvůli lépe placeným příležitostem, vysokých cen komodit a vyšších průměrných úspor, které přispěly k vysokému ocenění na různých finančních trzích.

Rizikem zůstávají poklesy akciových trhů, protože nové varianty covidu se projevují v prostředí rostoucích geopolitických rizik a přemrštěných ocenění akcií v prostředí velmi nízkých úrokových sazeb. Zlato bude letos pravděpodobně čelit protivětru v podobě vyšších nominálních úrokových sazeb a potenciálně silnějšího amerického dolaru.

PSALI JSME: Každá měnová inflace je krádeží aneb Vztah zlata k penězům se změnil

(luk)

Další z kategorie Zlato