Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato jistí proti inflaci. Jen to nemusí být hned

Zlato nestíhá ve výnosech akcie ani dluhopisy, píše web Newstream.cz. A není sám. Investujte do firem a nemovitostí. Vyhněte se zlatu, radí superbohatí opět na Newstreamu. Zlatu hrozí propad pod 1500 dolarů, varuje Credit Suisse ve své nečerstvější prognóze, ač dnes stojí unce přes 1800 dolarů.

Až na výjimky se žádný analytik nepouští do výpočtu hodnoty zlata kolem roku 2030. Jednou z takových výjimek je Charlie Morris, analytik a ekonom, který působí v investičním fondu Atlantic House. Foto: Twitter

Podobných upozornění a rad koluje na internetu v různých intervalech poměrně dost, ale všechny mají jedno společné. Hledí jen na pár týdnů, maximálně měsíců dopředu. A zpátky se většinou nedívají vůbec.

Právě to je při úvahách o investování do vzácného kovu rozhodující. Většina poplašných zpráv hledí jen dopředu, ale jen málokterá z nich hovoří o tom, kolik už zlato vyneslo. Kdo si například koupil unci zlata (31,1 g) před pěti lety a prodal letos, vydělal na ní deset tisíc. A to i po odečtení provize obchodníka, tedy čistého.

Horizont pěti let není nic, co by se nedalo přežít. Například u dluhopisů je to obvyklá doba splatnosti. A nejen u nich. Co takhle stavební spoření? Rozdíl je však v tom, že u zmíněných finančních instrumentů se dá spočítat téměř přesně, kolik investor za pět let vydělá. Má tak jistotu, že za normálních okolností to nebude míň, ale také ne víc.

PSALI JSME: Zlato před Vánoci stoupalo díky slabšímu dolaru

Až na výjimky se však žádný analytik nepouští do výpočtu hodnoty zlata v roce 2027. Jednou z takových výjimek je Charlie Morris, analytik a ekonom, který působí v investičním fondu Atlantic House. Na základě Morrisových předpokladů by se měl žlutý kov se svou cenou dostat v roce 2030 na 7370 dolarů za troyskou unci.

Jedním z běžných argumentů proti investicím do zlata je, že nepřináší žádné dividendy ani úroky. Stejní kritici ale jako by zapomněli, že z nákupů a zisků ze zlata, na rozdíl například od stříbra, se v Česku, ale i řadě jiných zemí neplatí žádné daně. Ani ze zisku, ani z přidané hodnoty, prostě nic. Ale kdo by se tím zabýval, když titulní stránky táhnou především katastrofické zprávy.

Tématem dne je ovšem inflace

A jak píše web Newstream.cz, „investice do zlata letos nejen nepokryla inflaci, ale přinesla i nominální ztrátu… Důvodem je klesající cena tohoto drahého kovu, která jen letos zaznamenala osmiprocentní meziroční propad, a ztráta puncu zlata jako uchovatele hodnoty v prostředí zvýšené inflace“. Klíčové ovšem je slůvko: letos.

PSALI JSME: Zlato na inflaci nereagovalo obvyklým způsobem

Kdyby si na onom webu, a nejen oni, například všimli, že na konci roku 1970 stála unce zlata 38,90 dolaru a dnes 1809 dolarů, možná by svůj pohled na zlato jako na dlouhodobé zajištění proti inflaci poněkud poopravili. Přitom by stačil pohled i jen o rok zpátky. V prvním covidovém roce 2020 se cena zlata meziročně zvýšila o 20 procent.

Češi to samozřejmě vědí a nejsou naivní. Mají doma podstatně víc zlata než naše centrální banka. Podle kvalifikovaných odhadů v posledním období kupovali přes dvě tuny zlata ročně, zejména kvůli konkurenci bitcoinu. Podle Českého statistického úřadu to v době zlatého věku – v letech 2013 až 2018, mělo být přes šest tun zlata za rok.

Kouzlem zlata je jeho tajemnost. Oficiální dotazy na skutečná čísla o importu zlata na celní správu nebo o jeho prodeji přes Českou mincovnu mívají podobnou odpověď: „Bohužel informace, které žádáte, nejsou veřejné. Je mi líto, ale nemohu v tomto momentě vyhovět vaší prosbě,“ napsala nám Lenka Klimentová z České mincovny.

PSALI JSME: Zlato by počátkem roku mohlo otestovat úroveň 1 835 dolarů za unci

Rudolf Marek