Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato miluje stagflaci

Zvyšování úrokových sazeb působí na inflaci s velkým zpožděním, což znamená, že efekt vysokých úroků ekonomika ještě plně nepocítila. Centrální bankéři by to s úroky mohli snadno i přehnat. Na druhé straně stále je tu přebytek peněžní zásoby, pokud ne české, tak určitě globální.

Zlato stagflaci miluje. Ilustrační foto: iStock

„Globální peněžní zásoba převyšuje reálný růst. Tento růstový diferenciál ještě nezmizel, ani se nedostal do záporných hodnot, takže když se příliš mnoho lidí honí za příliš málo zbožím. Míra inflace tak neklesá.

Tím spíš, že současná měnová politika je stěží nějak přísná. Fed (centrální banka USA, pozn. red.) by měl nastavit úrokovou sazbu minimálně na 6,7 procenta, aby měl neutrální pozici! Skutečná sazba – chápaná jako efektivní sazba mínus míra inflace – je stále hluboce záporná.

To neznamená, že inflace nezmizí, i když by reálná sazba nebyla kladná. Pro inflaci je totiž zásadní, co se děje s peněžní zásobou,“ tvrdí investiční poradce a také asistent Wroclawské univerzity Arkadiusz Sieroň.

PSALI JSME: Vztah peněžní zásoby a ceny zlata

Připomíná, jak k obrovskému zvýšení úrokové sazby a obnovu důvěry ve Fed došlo v roce 1981. Rekordní úrok 19,1 procenta stlačil inflační očekávání a pak i inflaci. Reálná sazba tehdy vzrostla z -4,8 procenta na 7,3 procenta a poté na rekordních 9,4 procenta. „A teď to porovnejme se současnými -5,7 procenta (ke konci října). O razantním potírání inflace nelze hovořit.“

Co to znamená pro trh se zlatem? „Pravda je, že Fed stále provádí nepříliš přísnou měnovou politiku. Úvěrové podmínky se zpřísnily nikoli proto, že by americká centrální banka byla restriktivní, ale proto, že finanční sektor byl opatrný. A to sbor hlasů volajících po změkčení postoje Fedu je stále hlasitější. Pro mě je to recept spíše na krach snahy o potlačení inflace.

PSALI JSME: Cenu zlata teď určuje Fed

Fed si zatím drží jestřábí tvář, ale až se ekonomická situace zhorší, vsadím se, že se nebude snažit za každou cenu s inflací bojovat,“ pokračuje Sieroň. „Stagflace je jistá, protože recesi bude provázet ještě vyšší inflace. Otázkou je, jak vážné to bude. Nicméně je to skvělá zpráva pro zlato, protože to stagflaci miluje.

Je to proto, že během stagflace máme jak ekonomickou stagnaci, tak vysokou inflaci. Když na ekonomiku zaútočí dva nepřátelé současně, většina aktiv je zranitelná a zlato má tendenci je překonat. Během stagflace panuje obrovská nejistota, důvěra v centrální banky je nízká a některé se propadají do záporných hodnot. To vše jsou faktory, které posilují pozici zlata.“

PSALI JSME: Při stagflaci bude zlato spásou

(rek)