Zlato (oz) / USD
1 924,56
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Při stagflaci bude zlato spásou

Zlato se usadilo na dobrých 1850 dolarech za troyskou unci a zhruba na této úrovni se stabilně obchoduje již několik dnů. Světová banka v úterý snížila prognózu globálního růstu pro rok 2022 na 2,9 procenta z lednových 4,1 procenta. A co víc, globální inflace pravděpodobně zůstane v mnoha ekonomikách nad cílem centrálních bank a bude podporovat žlutý kov, uvádějí ekonomové německé Commerzbank.

Zlato se usadilo na dobrých 1850 dolarech za troyskou unci a zhruba na této úrovni se stabilně obchoduje již několik dnů. Ilustrační foto: iStock

„Zlato bylo podpořeno zprávou Světové banky o ekonomické situaci a výhledu, v něm Světová banka opět snížila prognózu letošního růstu světové ekonomiky. Zároveň varovala, že nás může čekat několik let podprůměrného růstu a nadprůměrné inflace,“ uvedli analytici Commerzbank ve své zprávě.

„Věříme, že to bude pro zlato z dlouhodobého hlediska přínosem, protože v takovém prostředí se vzácný kov pravděpodobně uplatní jako uchovatel hodnoty,“ dodali.

Světová rada pro zlato (World Gold Council, marketingová organizace těžařů a zpracovatelů zlata, pozn. aut.), zveřejnila nejnovější údaje o investicích do zlatých burzovních fondů (ETF). V květnu vykázaly odliv investic v hodnotě 53 tun zlata, čímž skončila série čtyř po sobě jdoucích měsíčních přírůstků.

„Globální zlaté ETF fondy ukončily čtyřměsíční období pozitivních přílivů investic poklesem o 3,1 miliardy amerických dolarů. I když šlo o největší měsíční odliv investic od loňského března, celkové investice do zlata zůstávají meziročně o osm procent vyšší,“ uvedla World Gold Council.

PSALI JSME: Zlato se snaží prorazit výše. Jeho cenu teď určují ETF fondy

Globálně mají investoři alokováno v ETF fondech 3 823 tun zlata v hodnotě 226 miliard dolarů. Mimochodem, tak velký zlatý poklad nemá ani Německo, které má po Spojených státech druhé největší devizové rezervy ve zlatě.

Odlivy investic jsou průběžným jevem při každém snížení ceny zlata. Podle expertů Commerzbank byl cenový pokles způsoben především posilujícím americkým dolarem a rostoucími výnosy dluhopisů. V aktuálním komentáři k trhu Světová rada pro zlato také poukazuje snížené vnímání rizika, pokles tržních inflačních očekávání a nedávný nárůst na akciových trzích.

Světovou bankou odhadovaný pokles hospodářského růstu se stále propadá a nemusí být konečný. Při neklesající inflaci může příští odhad už hraničit se stagflací, která bývá dlouhodobější.

V začarovaném kruhu hospodářské stagnace a vysoké inflace bude zlato podle bankovních analytiků spásou. Commerzbank má za téměř jisté, že cena zlata půjde nahoru, protože svět bude čelit několikaleté stagflaci.

PSALI JSME: Ťuk, ťuk. Kdo je tam? Stagflace!

(rek)

Další z kategorie Zlato