
Podobných upozornění a rad koluje na internetu v různých intervalech poměrně dost, ale všechny mají jedno společné. Hledí jen na pár týdnů, maximálně měsíců dopředu. A zpátky se většinou nedívají vůbec.
Právě to je při úvahách o investování do vzácného kovu rozhodující. Většina poplašných zpráv hledí jen dopředu, ale jen málokterá z nich hovoří o tom, kolik už zlato vyneslo. Kdo si například koupil unci zlata (31,1 g) před pěti lety a prodal letos, vydělal na ní deset tisíc. A to i po odečtení provize obchodníka, tedy čistého.
Horizont pěti let není nic, co by se nedalo přežít. Například u dluhopisů je to obvyklá doba splatnosti. A nejen u nich. Co takhle stavební spoření? Rozdíl je však v tom, že u zmíněných finančních instrumentů se dá spočítat téměř přesně, kolik investor za pět let vydělá. Má tak jistotu, že za normálních okolností to nebude míň, ale také ne víc.
PSALI JSME: Zlato před Vánoci stoupalo díky slabšímu dolaru
Až na výjimky se však žádný analytik nepouští do výpočtu hodnoty zlata v roce 2027. Jednou z takových výjimek je Charlie Morris, analytik a ekonom, který působí v investičním fondu Atlantic House. Na základě Morrisových předpokladů by se měl žlutý kov se svou cenou dostat v roce 2030 na 7370 dolarů za troyskou unci.
Jedním z běžných argumentů proti investicím do zlata je, že nepřináší žádné dividendy ani úroky. Stejní kritici ale jako by zapomněli, že z nákupů a zisků ze zlata, na rozdíl například od stříbra, se v Česku, ale i řadě jiných zemí neplatí žádné daně. Ani ze zisku, ani z přidané hodnoty, prostě nic. Ale kdo by se tím zabýval, když titulní stránky táhnou především katastrofické zprávy.
Tématem dne je ovšem inflace
A jak píše web Newstream.cz, „investice do zlata letos nejen nepokryla inflaci, ale přinesla i nominální ztrátu… Důvodem je klesající cena tohoto drahého kovu, která jen letos zaznamenala osmiprocentní meziroční propad, a ztráta puncu zlata jako uchovatele hodnoty v prostředí zvýšené inflace“. Klíčové ovšem je slůvko: letos.
PSALI JSME: Zlato na inflaci nereagovalo obvyklým způsobem
Kdyby si na onom webu, a nejen oni, například všimli, že na konci roku 1970 stála unce zlata 38,90 dolaru a dnes 1809 dolarů, možná by svůj pohled na zlato jako na dlouhodobé zajištění proti inflaci poněkud poopravili. Přitom by stačil pohled i jen o rok zpátky. V prvním covidovém roce 2020 se cena zlata meziročně zvýšila o 20 procent.
Češi to samozřejmě vědí a nejsou naivní. Mají doma podstatně víc zlata než naše centrální banka. Podle kvalifikovaných odhadů v posledním období kupovali přes dvě tuny zlata ročně, zejména kvůli konkurenci bitcoinu. Podle Českého statistického úřadu to v době zlatého věku – v letech 2013 až 2018, mělo být přes šest tun zlata za rok.
Kouzlem zlata je jeho tajemnost. Oficiální dotazy na skutečná čísla o importu zlata na celní správu nebo o jeho prodeji přes Českou mincovnu mívají podobnou odpověď: „Bohužel informace, které žádáte, nejsou veřejné. Je mi líto, ale nemohu v tomto momentě vyhovět vaší prosbě,“ napsala nám Lenka Klimentová z České mincovny.
PSALI JSME: Zlato by počátkem roku mohlo otestovat úroveň 1 835 dolarů za unci
Rudolf Marek